WordPress Türkçeleştirme

Daha önce sizlere, hiçbir teknik bilgiye gerek kalmadan, nasıl 5 dakikada otomatik wordpress kurumu yapacağınızı anlatmıştık. Sitemizde bu tür paylaşımlar ve anlatımlar yaparken yeni başlayanların kolay anlayıp uygulayabilecekleri bir şekilde bilgi vermeye gayret ediyorum.

Dreamhost paneli kullanarak WordPress blogumuzu kurduktan sonra, isterseniz onun admin (dashboard-başlangıç) panelini ingilizce olarak kullanabilir ya da şimdi vereceğim bilgilerle çok kolay bir şekilde Türkçeye çevirip kullanabilirsiniz.

WordPress’i İngilizce olarak kurduysanız http://tr.wordpress.org/ adresine giderek wordpress’in son sürümünü paket olarak indirin. Zip dosyası olarak indirdiğiniz bu paketi (örneğin masaüstüne) açtıktan sonra wp-content klasörü altındaki languages kalasörü içinde bulunan Türkçe dil dosyasını (tr_TR.mo) başka bir yere kopyalayın.

Şimdi Tükçe dil dosyasını aşağıda anlatıldığı gibi kurabilirsiniz. (Bu aşamada filezilla Ftp programı kullanarak kurduğumuz wordpress dizinine erişiyoruz.)

  1. Dil dosyalarını yüklemesi gerçekten çok basittir. Önce indirdiğiz dosyanın içeriğindeki tr_TR.mo dosyasını yeni kurduğunuz wordpress dizinindeki wp-content/languages/ dizini içine atın. (languages dizini yoksa oluşturun)
  2. wp-config.php dosyanızı gelişmiş bir metin düzenleyiciyle açın. (notepad, notepad ++, ultraedit, dreamweaver, editplus..vs)
  3. define (‘WPLANG’, ); yazan kısmı; define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); şeklinde değiştirin.

Gördüğünüz gibi WordPress Türkçeleştirme işlemi bu kadar kolay. WordPress başlangıç sayfasını yenilediğinizde wordpress menüsünün Türkçeleştiğini fark edeceksiniz.

Güncelleme 26 Eylül 2011: Konuyu videolu anlatım şeklinde aşağıda izleyebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.