WordPress Kurulumu Videolu Anlatım

Bugünkü yazımızda, hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, çok hızlı ve kolay bir şekilde wordpress kurulumunu nasıl yapacağımızı anlatacağız. Bir önceki yazımızda wordpress kurulumu için ihtiyacımız olan hosting ve domain seçiminden bahsetmiştik.

Bunun için wordpress.org’un en çok tavsiye ettiği web sunucularından biri olan Dreamhost firmasından bir yıllık hosting ihtiyacımızı karşılarken, indirim kuponu olarak “iskonto” kullanıp 50 dolar indirim kazanabileceğimizi öğrenmiştik. WordPress kurulumu için hosting ve domain ihtiyacımızı karşıladığımıza göre artık 5 dakikada kolay wordpress kurulumunu nasıl yapacağımızı adım adım anlatmaya başlayabiliriz.

wordpress-kurulumu

Öncelikle Dreamhost panelimize giriş yapıyoruz. Daha sonra Toolbox ya da Goodies menüsü altında bulunan One-Click Installs sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekrandan WordPress amblemine tıklıyoruz. Ekrana gelen pencerede iki seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlardan easy mode (Simple installation) seçeneğine değil, Advanced mode (Custom installation) seçeneğine tıklıyoruz.

Advanced mode yani Custom installation seçeneği ile wordpress kurmamızın sebebi, daha sonra istediğimiz tema ve eklentileri rahatça kullanabilmek. Burada isim olarak advanced mode (Custom installation) yazması zor olduğu anlamına gelmiyor. Gerçekten çok kolay bir şekilde wordpress kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Custom installation seçeneğine tıkladıktan sonra, bizden domain ve database seçmemizi isteyecek. Domain olarak Dreamhosta kayıt olurken almış olduğunuz ücretsiz domaini (site adını) seçebilirsiniz. Daha sonra yeni site ya da bloglarınız için alacağınız domainler için de yine aynı şekilde wordpress ya da joomla kurulumunu aynı yoldan yapabileceksiniz.

Bizim sitemiz internetdersleri.net gibi direk domain altına wordpress kurmak istiyorsanız karşıdaki kutucuğu boş bırakın. Eğer ana domainine başka bir yazılım ya da sayfa yükleyerek domain adınızdan sonra başka bir isim (lokasyon) oluşturmak isterseniz (örneğin internetdersleri.net/blog) bu kutucuğa uzantınızı yazabilirsiniz.

Hemen alttaki kutucukta database seçimi yapabiliyoruz. Manuel olarak database oluşturmadığımız için “Automatically Create Database” seçeneğini değiştirmeden aşağıdaki Install it for me now! sekmesine tıklıyoruz. Ve karşımıza Success ifadesiyle başlayan bildirim geliyor. İngilizce olarak, belirttiğimiz domain altına 10 dakika içinde wordpress kurulumu yapılacağını bildiriyor.

Muhtemelen 5-6 dakika sonra mail adresinize, wordpress kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirlemek için tıklayacağınız bağlantıyı gönderecekler. Bu bağlantıya tıkalarak blogumuzun başlığını ve wordpress için kullanacağımız mail adresinizi yazıyoruz. “Allow my blog to appear in search engines like Google and Technorati” ifadesinin yanındaki kutucuk işaretli kalacak. Böylece blogumuz arama motorlarında görüntülenebilecek.

Install WordPress sekmesine tıklıyoruz ve geçici şifremizi alıp kopyalıyoruz. Aynı ekranda login sekmesine tıklıyarak wordpress blogumuza giriş yapıyoruz. Hemen yukarı bölümde otomatik oluşlturulmuş şifre ile giriş yaptığımızı ve bunu değiştirmek isteyip istemediğimizi soracak. Bu uyarıya tıklayarak yeni şifre oluşturabilirsiniz. Yeni şifrenizi ve kullanıcı adınızı bir yere kaydetmeyi unutmayın. Aşağıda wordpress kurulumu videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Wordress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra, blogunuzu isterseniz ingilizce olarak kullanabilir ya da Türkçeye çevirebilirsiniz. WordPress panelinizi 5 dakikada nasıl Türkçeleştireceğinizi şuradaki yazımızda videolu anlatımla öğrenmek için burayı tıklayın.

İlginizi Çekebilecek Dersler:

WordPress Kurulumu İçin Hosting

WordPress Paneli Türkçeleştirmek

Paylaşmak Güzeldir :)

4 thoughts on “WordPress Kurulumu Videolu Anlatım”

  1. Geri bildirim: oyyla.com
  2. Üstad merhaba, benim bir konu hakkında sıkıntım var…daha önce blogger üzerinden bir blog sitem vardı. blogger sorun yaşayınca wordpresse geçtim . wordpresse geçmeden öncede kayıtlı bir domainim vardı…bunu domain firmamadan yönlendirerek kullanıyorum…www.siteismi.com olarak ta çıkıyor, ww.siteismi.wordpress.com olarakta çıkıyor…benim sıkıntım şurada…malum wordpress ücretsiz olarak pek geniş bir kullanım alanı sunmuyor bloggerda ki gibi…örneğin tema üzeinde fazla değiiklik yapamıyorum. birde ücretli yayına geçeceğimden hosting işlerine girmek istedim…senin yukarıdaki yazını okudum…şuan wordpress kullanıcısıyım ayrıca elimde birde domainim var…ne yapmalıyım? hosting olayına geçtikten sonra aynen wordpress ve blggerdaki gibi site kontrolunun bende olmasını istiyorum…şimdiden teşekkürler..

    1. Merhaba faycomtr, öncelikle sitemizi takip eden ve yorumlarımızı okuyan arkadaşlarımız için wordpress.com ile wordpress.org arasındaki farktan biraz bahsetmekte fayda var. WordPress.com tıpkı blogger gibi, ücretsiz blog hizmeti veren bir servistir. Bu servisi kullanarak kişisel web sitesi (blog) oluşturabiliyorsunuz. Ancak Blogger’a göre pek çok kısıtlaması var. Mesela eklenti ya da tema yüklemenize izin verilmiyor. Ya da google adsense gibi reklamları sitenizde yayınlamanıza izin verilmiyor. Hatta kendileri sizin sitenizde bu tür reklamları zaman zaman yayınlayabiliyorlar. Bunu durdurmak için yıllık bir ücret talep ediyorlar. WordPress.com’un en önemli kısıtlamalarından biri de sitenize affiliate (satış ortaklığı) linklerini eklediğinizi farkettikleri anda blogunuzu banlıyorlar. Benim başıma gelmişti 🙂

      Şimdi size tavsiyem, tıpkı yukarıda anlattığım gibi kendinize Dreamhost‘tan yıllık bir hosting hizmeti alıp, kendinize ait domain altında yeni bir wordpress kurun. Sonra şu anda kullandığınız wordpress.com sitenizin Toools (Export) / Araçlar (Dışa aktar) özelliğini kullanarak tüm sitenizin post yedeklerini alın. Daha sonra yeni hosting içinde kendi domaininizin altına kurduğunuz wordpress blogunuzun Araçlar menüsü altındaki Import (içe aktar) özelliği ile tüm blog içeriğinizi transfer edin. Bunu yaptıktan hemen sonra yeni sitemizdeki içeriğin google tarafından duplicate content (kopya içerik olarak algılanmaması için, wordpress.com sitenizin tümünü, gooogle webmaster araçlarını kullanarak google indexinden silin. İndex silmekle ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.

      Sonuç olarak hosting olayıne geçtikten sonra , blogger ve wordpress.com da sahip olamadığnız kadar tüm kontrol sizde olmuş olacaktır. istediğiniz gibi sitenizde google adsense reklamları yayınlayabilir, sitenize istediğiniz temayı ve eklentiyi kurabilir, ve istediğiniz affiliate ürünün linkini ekleyebilirsiniz. İyi bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.