WordPress.com WordAds ile Para Kazanmak

İnternet reklamlarıyla para kazanma konusunda Wordspress.com yeni bir açılıma giderek, Google’a rakip olabilecek bir reklam platformu oluşturduğunu duyurdu. Bu haberimizin detaylarını paylaşmadan önce bir konuyu aydınlatmakta fayda görüyorum. WordPress ve blog yazarlığı kavramlarıyla yeni karşılaşanlar, WrodPress.com ile selfhosted WordPress blogları birbirine karıştırabiliyorlar. Şimdi bu ikisi arasındaki farkı kısaca açıklamaya çalışayım.

WordPress, dünyada en yaygın olarak kullanılan bir website (blog) altyapısıdır.Wordpress.com, kendilerine ait hosting hizmeti olmayan kullanıcılara wordpress altyapısı kullanarak blog açma ve yönetme imkanı veren ücretsiz bir blog hizmetidir. Ancak wordpress.com bir çok kısıtlamayı da beraberinde getiryor. Mesela sadece sisteme önceden tanımlanmış olan eklenti ve temaları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca olaya ticari yaklaşan, affiliate ürün tanıtımı yapmak isteyen kullanıcılar için çok ideal değil. Affiliate linkleriniz wordpress.com flitrelerine takıldığı anda blogunuzu banlayabiliyorlar.

WordPress yapısını, kendinize ait bir hosting hizmeti altında kullanıyorsanız bu selfhosted wordpress olarak tanımlanıyor. Bu şekilde hiç bir kısıtlama olmaksızın istediğiniz eklenti ve temayı kullanarak istediğiniz gibi reklam ve affiliate programlarına kaydolarak para kazanmanız mümkündür.O yüzden, tam özgür olmak ve affiliate marketing ile internetten tatmin edici bir gelir elde etmek isteyenler için kesinlikle self hosted wordpress web sitesi yapmanızı tavsiye ediyorum. (Bu konuda 5 dakikada otomatik wordpress kurulumuyla ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.)

Şimdi WordPress.com’um yeni reklam platformu olan WordAds ile ilgili haberimize dönelim. Daha önce WordPress.com’da bir takım reklamlar yayınlanıyordu ancak siz bu reklamlardan gelir elde edemiyordunuz. Bu reklamların kaldırılması karşılığında WordPress.com’a yıllık bir ücret vermeniz gerekiyordu.

WordPress kendi online reklam programı WordAds‘i duyurdu. Artık bloggerlara Google AdSense alternatifi bir ürün sunulmuş olacak.

wordads

WordPress’in Federated Media ortaklığı ile birlikte yeni projelerle karşımıza çıkacağına kesin gözüyle bakıyorduk. Burada ilk olarak WordPress üzerinde reklam yayınlamak için Google AdWords benzeri bir sistemle karşımıza çıkmaktalar. Online reklam dünyasını değiştirebilecek bu gelişmeyi WordPress kendi bloğundan duyurdu.

Dünyadaki yüksek trafikli web sitelerinin %15’i WordPress altyapısını kullanmakta. WordAds programı 2012’nin ilk çeyreğinde kullanıma açılacak. Ancak ön başvuru için linkteki formu doldurabilirsiniz. Bu gelişmeler ile Google’a bir büyük rakip daha geliyor. Google’un kazancının %27’sini Adsense servisi oluşturuyor. WordAds programı ile WordPress bu sektörde önemli bir pazar payı elde edecek gibi görünüyor…

Paylaşmak Güzeldir :)

4 thoughts on “WordPress.com WordAds ile Para Kazanmak”

    1. WordPress.com servisini kullanmanın ilk bakışta rahatlığı olsa bile, %100 özgürlük için ben herkese self hosted wordpress kurup kullanmalarını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.