en iyi hosting firması

Web Hosting Nedir En İyi Hosting Firması Hangisidir?

Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Web hosting, insanların web sitelerini barındırmak için ihtiyaç duydukları alanları sağlayan, 7 gün 24 saat internet bağlantısı bulunan çok güçlü ve hızlı bilgisayarların müşterilere kiralanması hizmetidir. Bu gelişmiş kapasiteli ve güçlü bilgisayar ağına server denilir.

Bu serverların çok güçlü ve hızlı bilgisayarları olması yanında çok geniş hafıza kapasiteleri bulunmaktadır. Bu geniş kapasiteli hafızaların küçük bölümleri, internette web sitesini yayınlamak isteyen insanlara kiralanır.


Her serverin, internet ortamında eşsiz bir IP numarasına (Internet protocol) vardır. Bu eşsiz numaraya IP adresi de denilmektedir. Konuyu daha iyi kavramak için bu serverları kendilerine ait eşsiz adresleri olan binalara benzetebiliriz. Bu binaların içindeki her daire, içinde ikamet etmek isteyen insanlara kiraya verilir. Yani her internet yayıncısına (web site sahibine) kiralanır. Aynen gerçek binalardaki dairelerde olduğu gibi, server içinde kiralanmış olan bos alanların da kendine has adresleri bulunmaktadır.

Server içinde bir bos alan kiralayarak, yayınlamış olduğunuz site ile internet üzerinde bir ev inşa etmiş olursunuz. Evinize ait essiz adresten (web site adresinden) istediğiniz zaman evinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca evinize gelmesini istediğiniz ziyaretçilere, evinizin adresini bildirerek onları davet edebilirsiniz.

Web hosting hizmetlerinin pek çok farklı çeşidi vardır. Pek çok webhosting paketi, kullanıcılarına kapasitesi önceden belirlenmiş bir alan sunmaktadır. İnter aktif fonksiyonlara izin veren scriptler, formlar, haber kaynakları ve ziyaretçi defterleri olan ücretsiz web hosting hizmetlerinden başka, profesyonel ve ticari olarak kullanılabilen belirli bir ücret karşılığında kiralanabilen webhosting hizmetleri de mevcuttur.

Web hosting hizmetlerinin fiyatları, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre, sıfırdan yıllık binlerce dolara kadar olabilir. Özel ve gelişmiş araçlar gerektirmeyen kişisel web siteleri ve düşük trafik (görüntülenme sayısı) alan web siteleri için web hosting hizmeti genellikle ücretsiz ya da düşük ücretli olarak kolayca sağlanabilir.

Ücretsiz web hosting hizmetleri basit amaçlar için uygun olabilir. Ancak bu tür ücretsiz hosting hizmetleri bir takım kısıtlamaları da beraberinde getirmektedir. Genellikle bu tür web hosting hizmetleri, yayın yaptığınız site üzerinde kendi reklamlarını görüntüleyerek gelir elde ederler. Pek çok web hosting firması, bu reklamları kaldırma karşılığında ödeme yapmanızı istemektedir.

En iyi Hosting Firması Hangisidir

Bana özellikle wordpress ile web sitesi yapan arkadaşlardan tarafından sorulan sorulardan birisi de, en iyi hosting firması hangisidir sorusudur. Ben bu soruya cevap verirken, sizlerin ihtiyaçlarına göre bir hosting programı seçmenizi öneriyorum. Bildiğiniz gibi en iyi hosting firması, bizim internet sitelerimiz ve bloglarımızla dünyaya acılan pencerelerimiz olan internet sitelerimizi barındırdığımız bir firma olacağından, bu konuda çok dikkatli olmamız gerekir. Ayrıca aylık veya yıllık ödeme karşılığında vaadettikleri hizmetleri de iyi değerlendirmek lazım. Lafı çok uzatmadan önerdiğim hosting firmalarını belirterek devam edelim.

Türkçe İçerikli Web Siteleri İçin Turhost Hosting

turhost hosting ve domainEğer web sitelerinizin içeriği Türkçe ise, Türkiye lokasyonlu bir hosting şirketi tercih etmenizi öneriyorum. Çünkü hedef kitleniz nerede ise o bölgedeki bir hosting şirketinin, siteniz tıklandığı anda cevap verme süresi daha kısa olacağından site yüklenme hızını daha yüksek olacaktır. Bu da hem kullanıcı deneyimi olarak hem de Google gözünde daha iyi bir siteniz var anlamına gelecektir.

Türkçe içerikli siteleriniz için Turhost hosting firmasını tercih edebilirsiniz. Teknik destek ve yardım servisleri gerçekten hızlı ve ilgili. Cpanel üzerinden bir tıkla hızlı wordpress kurulumu yapabiliyorsunuz. Daha ucuz fiyatlı hosting şirketleri olmasına rağmen ben son bir kaç yıldır Turhost kullanıyorum ve gayet memnunum.

Turhost Paketleri özellik ve fiyatları incelemek için burayı tıklayın!

Yabancı Dil İçerikli Siteler İçin Dreamhost Hosting

İngilizce içerikli siteler için Dreamhost hosting firmasını tercih edebilirsiniz. Eğer daha farklı bir dilde yayın yapacaksanız, hedef kitlenizin en kalabalık olduğu yerde bir hostin şirketiyle anlaşmanız mantıklı olabilir.

Bilhassa internet üzerinde kendi işini kurmak veya mevcut işini geliştirmek için internete ihtiyaç duymak veya internetten para kazanmakla ilgileniyorsanız, internet sizin için bir geçim kaynağı ise bu konuda özellikle çok dikkatli ve seçici olmak zorundasınız. Daha önce sitemizde WordPress hosting seçimi konusundan bahsederken de değindiğimiz gibi, en iyi hosting firması, size en iyi hizmeti, en iyi fiyatla (maliyetle) sağlayabilen hosting firmasıdır.

Ayrıca, tek tıklamayla otomatik olarak 5 dakikada wordpress kurulumu ya da joomla kurulumu gibi faydalı ve kullanışlı araçları sağlayan hosting firması, işimizi son derece kolaylaştırarak, zamandan ve paradan tasarruf etmemizi mümkün kılmaktadır.

Hitap ettiğiniz Hedef kitleniz ya da hedef pazarınız Türkiye’de olsun ya da yurt dışında olsun fark etmez. Kullanacağınız hosting firmasını seçerken ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi göz önüne almanızda fayda var. Sizlere kendi kullandığım hosting firması olan Dreamhostu tavsiye ediyorum. WordPress.orgun da en çok tavsiye ettiği hosting firmalarından biri olan Dreamhostun özelliklerinden daha önce şuradaki yazımızda bahsettiğim için burada tekrar etmeye gerek görmüyorum.

Özetle Dreamhost hosting firması; İnternette site yapmak, wordpress kurmak, joomla kurmak v.b konularında yeni olan ve gerekli teknik bilgilere sahip olmayanlar için kolay ve kullanışlı bir hosting firmasıdır. Bunu nasıl yapacağınızı adım adım videolu anlatımla öğrenmek için burayı tıklayın.

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.