ozlem-sarioglu

Üniversite Meslek Seçimi ve Kariyer-1

Okul yaşamı bizlere (yapısı gereği) “derslerine güzel çalış, seni bunlar yaşamda bir yere getirecek” telkinini iletir durur. Yakın çevremizde, “okulda berbat bir talebeymiş fakat hayatta oldukça başarılı olmuş” misallerini duymuş olabiliriz. Yine de aklımızda bir yer sürekli “Ben zaten okulda da matematikten hiç bir şekilde çakmazdım.” gibi ifadeler kullanmaya devam eder. Mesleki hayata geçiş yaptığımız zamana kadar, on küsur sene bildiğimiz tek bir varoluş şekli talebe olmaktır.

Durum böyle olunca; kariyerimize sınavlarda aldığımız dereceler ve üniversitede tahsil gördüğümüz bölüm penceresinden bakıyoruz hep. Sosyolojiye yahut tarihe ilgili olmasına rağmen, sırf “Türkçeden güzel not alamıyorum; fizikte fena değilim” diye fen-matematik okumuş insanlarla tanıştım.

ozlem-sariogluKendim de çok farklı sayılmam: Uluslararası İlişkiler okudum. Meslek seçimimi yaparken uluslararası yatırımlara danışmanlık hizmeti verme ihtimali olan alana yöneldim. Sadece o “uluslararası” kelimesinden dolayı bölümüme uygun olacağını düşündüm. Hayal ettiğim hayata uygun olup olmadığını değerlendirmeden.

20’li yaşlarınıza kadar yaşamınızın bütün yatırımını, üniversite mezuniyetiniz için ayırdığınız zaman, üniversitede okuduğunuz bölümün dışında bir iş alanına yönelebileceğinizi düşünmek dahi istemiyorsunuz. Yaptığınız tüm birikimi ziyan etmek gibi geliyor ki ifadesi dahi oldukça ürpertici. Oysa sürekli söylüyorum: hiçbir tecrübe buhar olup uçmuyor. Sizi siz yapan parçacıklardan biri olarak yerini alıyor.

Uluslararası İlişkiler’den mezun oldum. Alman Dış Politikası öğrendim, Fransız İhtilali’nin sebeplerini biliyorum: her ikisini de işimde hiç bir şekilde kullanmadım. Ayrıca, strateji oluştururken neye dikkat edilir’i, olan bir olay diğer olayları -hem de yüzyıllar boyunca- nasıl etkiler’i bu derslerle öğrendim. İşimi kurarken, insanlara koçluk yaparken, kurumlara kişisel gelişim programı hazırlarken her zaman bunlardan yararlandım.

Fakültede eğitim gördüğünüz bölüm sizlere bir biçimlenme sağlıyor. O formasyonu süzüp, tecrübelerinize katın, yaşamınızı biçimlendirirken faydalanın. Öbür yandan hayatınızı biçimlendiren tek kriter olmasına fırsat vermeyin.

İnsparkus Kariyer Danışmanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden kariyer koçu Özlem Sarıoğlu‘nun makalesinden alıntı yapılmıştır. Aynı makalenin ikinci bölümünü insparkus resmi sitesinde bulabilirsiniz.

insparkus.com

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.