twitter yalanları ile infial

Twitter Üzerinden İnfial.. Yalancı Kuş.. Sıfır Maliyetli Atom Bombaları..

Neredeyse her gün özellikle twitter üzerinden tahrip gücü yüksek yalan bombaları paylaşılıyor. Milyon takipçili hesaplar, özellikle sol/sosyalist siyasetçi, yazar ve sanatçılar bu haberlerin ya iddia sahibi ya da yayıcısı oluyorlar. Bu yalanlar dolaşıma girdikten çok kısa sonra viralleşip ülke gündemine yerleşiyor.. Bir kaç örnek vereceğim öncelikle son yaşanan olayı biraz kritize edelim..

Barış Çakar isimli bir genç bıçaklanarak öldürüldü. Allah rahmet eylesin. Bu üzücü hadise Twitter’da Hdp resmi hesabı, bazı vekilleri ve bir çok yazarın  paylaşımların da kayıtlara şu şekilde geçti.. Bir kürt genci kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü…

köşe yazarı oku Yasin ErdemAnında yüzbinlerce kınama paylaşımı.. Ne ırkçılığımız kaldı ne zalimliğimiz, yine yaşamamın imkansızlaştığı bir yer  bir ülke olduk çıktık. Yazılanlar üzerinden bir ülke okuması yapsanız bu tip olaylar saat başı oluyor sanırsınız.. Çok sürmedi içişleri bakanlığı bir açıklama ile hadisenin gerçek vuku sebebini paylaştı. Bu paylaşım malum kitleyi tatmin etmedi. Onların yalanları gerçekten çok daha doğruydu! Gerçeğin manipüle edilecek yeri yoktu ki…

Onlara kullanışlı bir ölü, akan kana kirli düşüncelerini bandıracakları bir kobay lazımdı.. Sıkı durun!! Bir iki saat sonra öldürülen gencin babası ile yapılan görüşme servis edildi. Acılı baba o üzüntülü hali ile kederini paylaşıyor gibi gözükenlerin düşürdüğü bu iğrenç durumu açıklığa kavuşturdu. Barış’ın ölüm sebebi ezana saygısızlık yapan başka gençleri uyarması ve saldırıya uğramasıydı. O anda bu kitle hadise ile ilgisini hemen kesti. Artık cenazesinde ne şov yapılabilirdi, ne katil devlet sloganı atılabilirdi.Çocuk canlanmamıştı, gerçekten ölmüştü hem de Kürt’tü ama sıradan bir cesetti artık!

Gerçek ortaya çıkınca bu milyon takipçili “mühim” hesaplardan ciddi bir özür bekledik. Çoğu paylaşımını bile silmedi.. Bir çok kişi ise yanıldık veya yanıltıldık ama inanmamız için o kadar çok sebebimiz vardı ki diyerek tabiri caiz ise bunda tutturamadık bir daha ki sefere diyorlardı. Yalanı yay, insanları devletinden, milletinden, komşusundan, akrabasından nefret ettir… Maliyeti koca bir sıfır.. Bu hesaplardan bir kaçının ifadesine başvurulsa.. efendim tweet bile atamıyoruz bu ülkede yaşanmaz… Ya bu paylaşımınız üzerine birileri sokakları kana bulasaydı ne olacaktı.

Aslında bu çevrelerin eleştireceği, muhalefet edebileceği legal düzlemde onlarca sorun varken artçı sarsıntıları yetersiz bulup yalan kaldıraçı ile tansiyonu artırıp toplumsal fay hatlarında ağır bir depreme sebep olmak istiyorlar.. Belki onların istediği ölçüde anarşizm doğmuyor ama mobilize ettikleri kitleyi diri tutuyorlar. Böyle bir kitle el altında hep lazım, bir gün mutlaka doğru zamanda sahaya süreceklerine inanıyorlar.. Adı bile belli ; Devrim 🙂

Binlercesinden seçme muhtelif örnekler:

  1. Kürt şarkıcıya sahnede infaz!! Gerçek: kız meselesi yüzünden husumetli olduğu kişinin saldırısı..

2) Erdoğan’ı eleştirdi göz altına alındı!! Gerçek: sokakta başı kapalı kadına saldırıp zorla başörtüsünü çıkarmak.. (Barış Yarkadaş prodüksiyon..en iyi yaptığı iş!)

3) Alevi ailelerin şehit cenazelerine devlet erkanı veya ordudan katılım olmuyor! Gerçek: İstisnasız tamamına olabilecek en yüksek temsil ile iştirak ediliyor.

4) Ambulans çağırsak aleviyiz diye gelmez! Birgün gazetesi manşeti.. Buna cevap yazmayayım. Adiliğin bir dibi yok belli ki..

5) Avukat Burak Mengü kendisini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını mesaj atıp kardeşi Nevşin Mengü’ye bildirdi. Nevşin hemen tweet atıp bir saatte ortalığı ayağa kaldırdı… Gerçek: Burak Mengü’ye suç uydurmaktan adli işlem yapıldı. Burak ve Nevşin Mengü özür diledi.

6) Sosyal medya fenomeni Ata Benli trafik polisinin kendisine Erdoğan’mı İmamoğlu’mu diye sorduğunu alkolmetreye üflemesine rağmen kendisine işlem yapıldığını ifade etti!… Gerçek: Ata Benli alkollü olduğunu, alkolmetreyi üflemediği için işlem yapıldığını söyleyip özür diledi.

Diyorum ya bırakın yazmayı saymakla bitmez.son olsun… 🙂 Kürt inşaat işçisi dövüldü fotosu da var ama Suriyede. 🙂 Bu başka yerlerdeki katliam fotoları üzerinden de yine yalan üretimi çok yaygın..

Şimdi bunca yanlışa yeltenen insanların hak, adalet özgürlük gibi kavramları ipoteği altına alıp bunların üzerine kendi faşist emellerini inşa etmelerine ne diyelim.. Yazık oluyor güzel memleketimize…

**Palyatif bir çözüm önerisi:

Twitter içeriğinde nefret, aşağılama ve taciz gibi unsurlar bulunan paylaşımları şikayet ettiğinizde inceleyip bu hesapları bir kaç gün askıya alıyor.. Yalan içerik üzerinden nefret ve infial oluşturmak çok daha büyük bir kusur. Bu hesapların en azından birkaç gün askıya alınması gerekir. Bu öneriyi Twitter Türkiye adresine yazacağım. Aslında bu dünya genelinde yaşanan bir problem. Kendi saygınlığını korumak için Twitter’da bir şeyler yapmalı.. Kamu soruşturmaları üzerinden bu kişilere yaptığının hesabını sormak etki altında tuttukları kitleye karşı bir apolet daha kazandırıyor..

Yasin Erdem / Haziran 2020

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Twitter Üzerinden İnfial.. Yalancı Kuş.. Sıfır Maliyetli Atom Bombaları..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.