Siyasette Uçkur Dizaynları Yasin Erdem

Siyasette Uçkur Dizaynları

Chp Denizli vekili Teoman Sancar partisinden istifa etti. Bu hadise önce muhalif kesimlerle yola devam edeceği izlenimi verse de çok geçmeden işin içinde gayri ahlaki toplum nazarında büyük sıkıntı yaratacak bir sorun olduğu yazılıp söyleniyor. Siyaset kulislerinden bunun böyle olmadığına dair bir beyan da henüz duyulmadı.

Chp’de ki taciz tecavüz ve çarpık ilişki söylentilerinin haber değeri taşıdığı muhakkak. Bu tip haberlerin toplumda taraftarvari bir yaklaşım ile alaya alınması toptancı yaftalar yapıştırılması maalesef her zaman yaşadığımız şeyler. Chp tabanın ise benzer bir hadisenin onda biri nispetinde bir şey  iktidar temsilcileri ile ilgili yaşandığında kamuoyunu bu hadise ile nasıl meşgul ettikleri; sanatçısı, ekonomisti, akademisyeni, gazetecisi vs. hep birlikte çullandıkları da bir realite iken, öznesi kendileri olduğunda söz konusu hadise yokmuşçasına bir vurdumduymazlık sergilemekteler.

Benim temel eleştirim onlara olmayacak. Yani onlardan genel beklenti seviyem zaten budur. Ahlaklı ve adaletli bir tutum hiçbir zaman sergilemediler yine sergilemeyeceklerdir. Benim itirazım bu üzücü hadiselerin siyaseten bir argümana dönüştürülmesi ve muhafazakâr camianın bir kısmında keyifle yakışıksız paylaşımlar yapmak suretiyle durumdan medet umulmasıdır.

Ben ve benim gibi bu işlerden hiçbir beklentisi olmayan, teşkilatların eşiğinden geçmemiş ama manen gönül verip iyi işler yapılır inşallah diye destek olmuş insanlar bu tip süreçlerde bize yakışmayan tavırları görünce incinip hayal kırıklığına uğruyoruz.

Partisine laf gelmesin diye konteynerinden çöp toplayan Chp’li den bir farkımız var bizim. Oradaki tutumu takdir etmekle birlikte bizim daha hassas olmamız gereken yönümüz, yapılan yanlış icraat ve söylemlerin partiden ziyade dinimize, kutsalımıza dil uzatmaya varan sonuçlar doğurmasıdır. Sevdiriniz nefret ettirmeyiniz hadisi şerifince bizim bu dinden insan soğutmamızın vebali çok ağır olur. Hidayet Allah’tandır doğru örnek olsak bile kişilerin kalbine hükmedemeyiz fakat olumsuz örnek olma hakkımız yok. “Onlar da öyle yaptı böyle yaptı” diyemeyiz, dememeliyiz!

Kasetle Siyaset Dizayn Etme Karşısındaki Tutumumuz

Bu tip hadiselere örnek gösterilecek Türk siyasi tarihindeki belki de en önemli olay 2010 yılındaki Deniz Baykal kaset kumpasıdır. Kaset internet siteleri üzerinden sızdırıldığında oluşan baskı ile Baykal istifa etmişti. Baykal ömrümde ilk defa duyduğum bir terimi kullanmış ve bu olayın okyanus ötesi ile ilgisi yok, samimiyetlerine inanıyorum diyerek nerdeyse teşekkür etmiş ve iktidarı suçlamıştı.

İşte bu durumda şahsiyetli bir müslüman olarak tek beklentim Erdoğan’ın hadiseyi kişilerin özeli kapsamında ele alması, “buna yorum yapmamız yakışık almaz” demesiydi. Hatta Baykal’ı arayıp bu sebepsiz bir olay olamaz belli ki size görevi bıraktırmak isteyen ülke siyasetini dizayn etmek isteyen bir güç düğmeye basmış. Ben sonuna kadar yanınızdayım istifa etmeyin. Bu oyunu bozalım diye konuşmasını bile ümit etmiştim.

O dönem hatırlatsanız Kılıçdaroğlu önce eline verilen dosyalarla Dengir Mir Mehmet Fırat ve Melih Gökçek ile düelloya girmiş ve onlara zor anlar yaşatmıştır. Dış güçler, işbirlikçiler, dizayn gibi kelimeleri sık sık kullanan Erdoğan bu hadiseyi meydanlarda “ne özeli genel genel” diye siyaseten bir avantaja dönüştürmeye çalışınca ilk hayal kırıklığımı yaşamıştım.

Hadiseyi tüm çıplaklığı ile o zaman göremiyorduk belki ama bu tutum beni ve birçok erdemli müslümanı üzmüştü. Burada bir küçük hatırlatma da yapmak istiyorum. Deniz Baykal’ın Chp içinde uğradığı en büyük eleştiri Erdoğan’ın önünü açan anayasa değişikliğine destek veren siyasi lider olmasıdır. Zülfü Livaneli’nin bu olaydan dolayı Baykal’ı çok ağır itham ettiğini de duyduk gördük. Sonraki süreçler malum çok değil bir yıl sonra Mit müsteşarının sorgulanmaya çalışması, 17-25 Aralık süreci ve sonrasında darbe sürecine girdik.

Kurumsal Yapıların İçindeki Bireysel Zaaflardan Menfaat Devşirmeye Çalışmak

Ezcümle bu tip meseleler biz müslümanlarca istismar edilemez ve siyasi menfaat amaçlı kullanılamaz. Buradan bize hayır çıkmaz. Kısa dönem sanki bir menfaat ve avantaj gibi gözükebilir ama kumar parası gibi haram lokma gibi bünyemizi bozar. Değerlerimizi ikinci plana iterek oportünizm yaparak makyavelist yaklaşımlarla siyaset yapmak iktidarda ömür uzatsa da “dava” ya sadece zarar vermiştir.

Twitter’ın Gündem Belirleme Etkisi

Türkiye IMF Son Yılların Kısa Tahlili

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.