Site İçi Seo Teknikleri

Seo teknikleri, site içi ve site dışı olmak üzere genel olarak iki başlık altında toplanır. Bu yazımızda, site içi seo teknikleri hakkında bilgiler vermeye gayret edeceğiz. Bir bakşa deyişle Google’da üst sıralara çıkmak için sitemizin nasıl olması gerekir, Google nasıl siteleri sever sorularına yanıt aramaya çalışacağız. Bu konuda yine Rahmi Vidinlioğlu tarafından hazırlanan görüntülü seo dersi videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Google’ın web sitelerini değerlendirirken kullandığı bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin en başında, text dediğimiz yazı ve makalelerimiz gelir. Google botları (örümcekleri-robotları) siteleri gezerken, her ne kadar yapay zekaya sahip olsalar da, web sitelerini gerçek bir insan gözüyle değerlendiremezler. Google örümcekleri ancak, web sitelerindeki text yapısını değerlendirebilirler. Google, web sitelerindeki resim, video, grafik ve tablo gibi text harici öğeleri de değerlendirse de, bunlar daha farklı bir değerlendirmeye tabi tutulurlar.

O halde sormamız gereken yeni soru, Google’da üst sıralara çıkabilmek için web sitemizdeki yazı yapısının nasıl olması gerekir? Örneğin, wordpressle hazırladığımız web sitelerimizde, başlık konusu çok önemlidir. Yazılarımıza verdiğimiz başlıklar konumuzla yakından ilgili olmalı ve odaklandığımız anahtar kelimeyi içinde barındırmalıdır. WordPress’te başlık otomatik olarak h2 yazı büyüklüğünde ayarlanır.

Sitemizin ana sayfasını yazılarla boğmamak, Yazı başlık ve özetlerini burada göstererek, ziyaretçilerimizin kafasını karıştırmamak uygun olacaktır. Yazımızın gövde metnini oluştururken de, yazımızı mümkün olduğu kadar çok (yeterli) paragrafa bölerek site ziyaretçilerimizin yazımızı kolay okuyabilmelerini sağlamalıyız. Ayrıca her yazıya, bir fotoğraf ve-veya video ekleyerek yazılarımızı zenginleştirerek, web sitemizin kalitesini arttırabiliriz.

Burada hemen belirtmekte fayda var ki, html ve css gibi teknik bilgileri öğrenip sıfırdan web sitesi kurmak ve bunu yaparken de site içi seo tekniklerini çok profesyonel olarak kullanmak zor ve zaman alıcı bir iştir. Ancak günümüzde content management dedğimiz, içerik yönetim sistemleri olan wordpress ve joomla gibi hazır web sitesi oluşturma platformarı sayesinde, çok çabuk ve kolay bir şekilde web sitesi hazırlayabiliyoruz. Ayrıca wordpress bir sürü insan tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. O yüzden wordpress, Google’da üst sıralarda çıkmak için çok avantajlıdır.

Site içi seo tekniklerine geri dönecek olursak, web sitenizin hızlı yükleniyor olması en önemli konulardan biridir. Siteni ne kadar hızlı yükleniyorsa, Google’da o kadar yukarıda çıkar demektir. Ana sayfa başta olmak üzere, tüm sitenin hızlı yükleniyor olması gerekmektedir.

WordPress’in başarısının en büyük nedenlerinden biri, Google’ın tam istediği standartlara göre düzenlenmiş olmasıdır. Yani WordPresste, üst tarafta bir header, onun altında content yani içerik, genellikle sağ tarafta bir yan menü ve alt tarafta bir footer olması Google’un çok sevdiği bir hiyerarşik yapıdır.

Yan menünün sağ tarafta olması da bir başka önemli konudur. Çünkü Google, siteyi tararken sol üst köşeden başlayıp, sağ alt köşeye doğru hızlı bir şekilde gitmektedir. Gerçek kullanıcılar için de yan menünün sağda olması avantajlı ve kullanışlı bir durumdur. Buraya kadar, web sitemizin teknik özelliklerinden bahsettik. Google için önemli olan diğer bir konu ise web sitemizin içeriğindeki başarıdır. Zaten Google, sitemizin teknik olarak iyi olması gerektiğini düşünmektedir. O halde, teknik özellikleri iyi olan bir site, rakiplerine içerik başarısıyla fark atacaktır.

Benzer Seo Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Site İçi Seo Teknikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.