Seo ve Doğallık Google Nasıl Çalışır [2. Bölüm]

Görüntülü seo derslerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bir önceki dersimizde Google’in çalışma mantığını anlamaya çalışmış ve seo açısından doğallığın önemini anlatmaya başlamıştık. Bugün de bu video dersinin devamını izleyeceğiz. Videolu seo derslerini hazırlayıp bizlerle paylaştığı için Rahmi Vidinlioğlu’a tekrar teşekkür ederiz. Şimdi videomuzu izleyelim.

Google, Seo çalışmaları adına acemice yapılan manüplatif hareketleri çok çabuk algılayıp cezalandırmaktadır. Bu hatalardan en çok yapılanı da acele etmektir. Mesela Link wheel yani link örgüsü kurarak Google’da yükselmek isteyen arkadaşlar, hemen blogger’dan ücretsiz bir paravan blog açıp, içine iki üç adet yazı koyup, bu yazılardan hemen ana siteye link verirler. Daha sonra bu yetmezmiş gibi, sidebardan da link koyarlar.

Google bu hareketlerin doğal olmadığını çok çabuk anlamakta ve gerekli muameleyi yapmaktadır. Paravan blog açarak link wheel yapılacaksa, öncelikle bu blogların ana sitemizin konusuyla ilgili olmasına, ilk önce en az beş adet yazı yazıp, bunların indexlenmesine dikkat etmek ve acele etmemek gerekir. Bu yazılar indexlendikten sonra, paravan sitelerimizden tanıtım yazıları şeklinde link alımları yapılmalıdır.

Çeşitli platformlardan alınan linklerin kalıcı olması da çok önemlidir. Belli bir süre bu linklerden faydalanıp daha sonra bu linkleri kaldırmak Google’ın aklına iki şekilde bit yeniği düşürecektir. Madem bu site seni beğendi ve insanlara tavsiye etmek için link verdi. Şimdi bu linkleri kaldırdığına göre birinci şık: sen bu linkleri satın almıştın. İkinci şık ise daha vahim olanı, senin site kaliten düştü ve insanlar seni tavsiye etmekten vaz geçti.

Seo ve doğallık konumuzu bir paragrafla toparlayacak olursak; hedeflediğimiz anahtar kelimelerde Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak istiyorsak, öncelikle kaliteli ve özgün içerikli websitelerimiz olmalı. Google ve seo bakımından orjinal içerik kraldır. Daha sonra sitemizi dışardan bookmark ve link wheel gibi yöntemlerle tavsiye etmeli, ettirmeliyiz. Bunu yaparken de insan davranışlarının doğallığında yapmalıyız ki Google amca bizi sevsin, bize kızmasın.

Benzer Seo Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.