Rusya vize işlemleri

Rusya Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Rusya Devleti vatandaşları 30 günlük zaman dilimi içerisinde vizesiz geçiş yapma hakkına sahiptir. Bu hakkı her iki ülke adına tanıyan Rusya, vatandaşların 30 günlük seyahat süresinin aşmaması gerektiğini de duyurdu.

 1 Ocak 2016 tarihinde resmi bir şekilde kabul edilen vizesiz geçişlerde kalacağınız günün 30 günden fazla olması durumunda ise vize almanız gereklidir. Bu durumda seyahat ederken 30 günlük mü yoksa daha fazla mı kalacağınızı önceden tespit ederek vize başvurusunda bulunmalısınız. Aksi halde 30 günü geçirirse her iki ülke vatandaşı sınır dışı edilebilir.

Ancak ülkelerde bulunan Konsoloslar aracılığı ile vizenizi alabilirsiniz. Hala devam eden 30 günlük vizesiz seyahat etme her iki ülkede de geçerli bir durumdur. Ayrıca diplomatik pasaportu olan kişilerin Rusya vize almalarına gerek yoktur. Bu süreçte diplomatik pasaportu olanların vize almasına gerek yoktur.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vize işlemleri

Rusya da uzun süre seyahat amaçlı giden kişilerin Rusya Konsolosluklarında veya Vize Merkezlerine giderek vize alması gereklidir. Bu durumda evraklarınızı eksiksiz götürerek, size verilen formları hatasız ve eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Bu durum süreci hızlandırır veya yavaşlatır. Eğer formda istenilen bilgiyi yazmazsanız vizeniz ret edilebilir.

Ancak hatasız doldurulan formda kısa sürede kişiye vize verilmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinde yer alan Rusya Konsolosluklarına yabancı uyruklu kişiler giderek Rusya vizelerini alabilir. Bu avantaj ile Türkiye de daha fazla kalmak isteyen kişiler faydalanabilir. Rusya vize işlemleri sırasında yer alan tüm bilgiler Kiril ve Latin alfabeden oluşmaktadır. Kişinin uyruğu, adı ve soyadı, cinsiyeti, pasaportu veren makamın adı, pasaport veriliş tarihi, vize türü, T.C numarası ve kalış süresi gibi pek çok bilgi kendi dillerinde yer almaktadır. Aynı şekilde Rusya’dan Türkiye’ye gelecek kişiler için de bu durum geçerlidir.

Kırıma gitmek isteyen kişilerin de vize alması gerekmektedir. Bunun sebebi de Mart 2014 tarihinde Kırım Rusya’ya dâhil olarak Kırım Cumhuriyeti adı altında Rusya ülkeyi yönetmektedir. Bu nedenle de Rusya bir politika geliştirerek ülkeye giren çıkanların vizesinin olması gerektiğini duyurmuştur. Kısacası Kırım’a gitmek istiyorsanız seyahat öncesinde vize almanız gerekmektedir.

https://www.rustur.net

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.