Niche Nedir Niche Market Nasıl Bulunur

Bugünkü yazımızda Niche kavramına genel olarak değinmeye çalışacağız. Daha önce sitemizde online pazarlama ile internetten para kazanma konusuna giriş yapmıştık. Online pazarlama bir süreçtir. Bu sürecin en başında, hangi alanda çalışma yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor.  İşte bu alanı belirlemeye “Niche bulma” ya da “Niche market seçimi” adı verilir.

Bir başka anlatımla Niche, faaliyet göstereceğimiz yani para kazanacağımız alan anlamına geliyor. Günlük fiziksel hayattan örnek vermek gerekirse, eskiden ticarette toptancılık usulü alım satım yapmak popülerdi. Bir toptancı her şeyi satmaya özen gösterirdi. Ne kadar çeşitli mal satarsa o kadar para kazanabileceğini düşünürdü. Ancak günümüzde odaklanma kavramı gittikçe etkili olmaya başlamıştır. Her şeyi satmak yerine belli bir kullanım alanına odaklanmak, daha fazla getiri sağlamaya başlamıştır.

Şimdi, toptancı mantığıyla hareket ederek, bir internet sitesi kurup her konudan bir şeyler yazmak mı, yoksa belli bir konuya odaklanmak mı mantıklı olur diye düşünmemiz gerekiyor. Odaklanma, belli bir konuda uzmanlaşmak, internet dünyasında, belli anahtar kelimelere yüklenmek demektir. Odaklanacağınız alanı, yani niche marketinizi ne kadar küçültürseniz o kadar iyidir.

Sürecin en başında, Niche seçiminde göstereceğiniz özen ve dikkat, uzun vadede başarılı olma şansınızı etkileyen en önemli faktör olabilir. Bu süreçte yapacağınız yanlışların telafisi daha sonra imkânsız olabilir. O yüzden, niche market bulma konusunda çok dikkatli bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Nich Market Nasıl Bulunur

Daha önce yurtdışı online pazarlama platformları konusunu anlatırken bahsettiğimiz, marketplace bölümünde, ürün kategorilerine tıkladığımızda, her ürün kategorisi bir niche gibi görünebilir. Örneğin Health & Fitness kategorisi altında binlerce ürün bulunmaktadır. Bu kategoriyi direk olarak niche market diye belirlemek, yukarıda bahsettiğimiz toptancı mantığı ile hareket etmektir ki, bu aslında niche market bulmak değildir. Online satış ortaklığı platformlarının ürün kategorilerinden Health & Fitness kategorisi altında Diets & Weight Loss kategorisi bir niche market olabilir.

Ancak, gerçek bir niche market bulmak tam olarak bu değildir. Yani önemli olan, bize para kazandıracak bir alan bulmaktır. Bunu yapmak için de insanların en çok ilgilendiği konuları bulmamız gerekir. İnsanların ilgilendiği konuları belirlemek için, internette en çok aranılan konuları bulmamız gerekiyor. Bunu yapmanın da pek çok yolu vardır. Bu konuda ayrıntılı bilgileri daha sonra sitemizde paylaşacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

Squidoo Nedir, Nasıl Para Kazanılır

Paydotcom ile Para Kazanmak

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.