Kural 7 Soru Cevap Tekniği (Callan Metodu)

Dinle ve tekrarla metodu klasik ingilizce eğitiminde sıkça kullanılan bir tekniktir. Bu teknikte hoca sınıfa girer ve öğrencilere “repeat after me” (benden sonra tekrarla) diye seslenerek, bazı ingilizce kelime ve cümlecikleri aynen tekrarlatır. Ancak, uygulaması çok kolay olan bu teknik çok da etkili ve faydalı bir teknik değildir.

callan-metodu

Callan Metodu Nedir?

Günümüzde piyasada Callan Method (Callan Metodu) olarak bilinen dinle ve cevapla metodu ingilizce konuşma refleksini geliştiren çok önemli ve faydalı bir tekniktir. Bu metoda göre öğretmen, öğrencilere arka arkaya bir sürü soru sorar. Bu sorular çok basit ve kısa sorulardır.

Öğrencilerin bu sorulara yüksek sesle bir iki kelimelik cevaplar vermesi yeterlidir. Öğrencilerin zamanla bu sorulara daha hızlı cevap vermesi beklenir. Böylece beynimiz, refleks olarak ingilizce konuşmaya ve cevaplamaya odaklanmış ve akıcı ingilizce konuşma yolunda çok hızlı ilerlemiş olur.

İngilizceyi konuşma odaklı öğrenmek istiyorsanız, mutlaka Callan metodu ile öğrenmenizi tavsiye ederim. Callan metodunu uygulayan ingilizce kursları giderek yaygınlaşmaktadır. Bu kurslardan herhangi birine gidebilirsiniz. Ya da Effortless English dersleri gibi, Callan metodunu uygulayan mp3 dersleriyle çalışabilirsiniz.

Kural 7: Dinle ve Cevapla Kısa Hikayeler

Callan metodu yani dinle ve cevapla tekniğini kullanmak için kursa gitmek zorunda değilsiniz. Callan metod, Effortless English sisteminin bir parçasıdır. Yani Effortless English yedinci kuralı, aslında Callan metodunun bir uygulamasıdır diyebiliriz.

Effortless English setlerindeki mini story mp3 dersinde AJ Hoge, sürekli olarak basit sorular sorarak bunlara yüksek sesle cevaplar vermenizi ister. Böylece Effortless English derslerini dinleyerek, Callan metodunu uygulamış olur ve akıcı ingilizce konuşma becerisi kazanmış olursunuz.

Bugün Effortless English programının tüm kurallarını öğrenmiş oldunuz. Bu 7 kuralı istikrarlı ve sabırlı bir şekilde uygulayarak İngilizceyi klasik yöntemlerden 3-4 kat daha hızlı öğrenir ve sonunda akıcı ingilizce konuşabilirsiniz. Effortless English derslerini, hergün en az 2 saat dinleyerek 6 ayda ingilizce konuşmanızı çok iyi hale getirebilirsiniz. Orta seviye (intermediate) İngilizce bilgisine sahip herkese Effortless English setini tavsiye ederim.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıkayın!

Effortless English Club

Effortless English Yazıları:

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.