Kural 6 Gerçek Konuşma İngilizcesi Öğrenin

Sizlere hızlı ve kolay ingilizce öğrenmenin yollarını anlatırken, sık sık klasik ingilizce eğitiminde yapılan yanlış yöntemlerden bahsederek, bu yanlışları nasıl telafi edeceğinizden bahsediyoruz. Klasik ingilizce eğitiminin dezavantajlarından biri de gerçek ingilizce yani konuşma İngilizcesinin, ders kitapları ve kasetlerinden farklı olmasıdır.

Okullarda ve özel ingilizce kurslarında okutulan ders kitaplarında bizlere yazılı ingilizce öğretilerek, çeşitli aktörlerin seslendirdiği, günlük konuşma İngilizcesiyle pek ilgisi bulunmayan materyaller kullanılır. Durum böyle olunca yıllarca ingilizce öğrenmeye çalışsanız da gerçek İngilizceyi anlamakta zorlanırız.

Gerçek konuşma İngilizcesinde bir sürü slang (argo), deyim ve çeşitli ifadeler kullanılır. Bunları ne yazık ki ders kitaplarında bulamayız. O yüzden filmleri ve sokakta kullanılan, yaşayan İngilizceyi anlamakta zorlanıyoruz. Şimdi Effortless English altıncı kuralıyla gerçek konuşma İngilizcesini nasıl öğreneceğimizi açıklayalım. Aşağıdaki videoyu izleyerek, altıncı kuralımızı Effortless English öğretmeni A.J. Hoge’dan dinleyelim.

Kural 6: Gerçek Konuşma İngilizcesi Öğrenin

Altıncı kuralımız, Gerçek ingilizce öğrenmektir. Yani ingilizce çalışırken gerçek ingilizce konuşmalardan yararlanmaktır. Daha önce de söylediğim gibi ders kitaplarını çalışmayı bırakın. Ders kitaplarını bıraktığınıza göre, şimdi neyle öğreneceksiniz? Elbette gerçek ingilizce konuşmaları dinleyerek öğreneceksiniz.

Gerçek ingilizce ne demektir? Gerçek ingilizce dersleri, yerli konuşmacılar tarafından hazırlanmış ingilizce dersleridir. İngilizce kitaplar okumak çok faydalıdır. Ama ders kitapları ya da kurs kitapları okumayın, onlar gerçekten berbattır. Bunun yerine çocuk kitapları ya da basit ve kolay kitaplar okumalısınız. Okuduğunuz kitaplar kolay ve eğlenceli olmalıdır.

konusma-ingilizcesiYine aynı şekilde bol bol ingilizce dinlemelisiniz. İngilizce çalışmalarınızın %80’ini dinleyerek gerçekleştirin. Aynen okumada olduğu gibi, kolay ve eğlenceli ingilizce dersleri dinleyin. Kurs kitaplarının Cd ve kasetlerini dinlemeyin. Onlar gerçekten çok kötüdür. Aktörlerin kaydettiği ingilizce derslerini dinlemeyin. Bunun yerine gerçek ve doğal ingilizce konuşmaları tercih etmelisiniz. Tıpkı bu videolar gibi, doğal ve gerçek Amerikan İngilizcesi dinleyebilirsiniz.

İnternette bulduğunuz podcast kayıtlarını dinleyebilirsiniz. (bedava örnek dersler için tıklayın.) İnternette arama yaparak ilginizi çeken konularda audiobook sesli kitaplar bulup dinleyebilirsiniz. Başlangıç seviyelerinde kolay ve eğlenceli dersler dinlemeye özellikle dikkat etmelisiniz. Seviyeniz ilerledikçe daha zor ve ileri dersler dinleyebilirsiniz.

Ders kitapları ve kurs kitaplarının Cd lerini dinlemek yerine gerçek ingilizce dersleri dinleyerek, gerçek konuşma İngilizcesini öğrenirsiniz. Ders kitapları size yazılı ingilizce, resmi ingilizce öğretir. Ancak bunlar günlük konuşma İngilizcesinden çok farklıdır. Sonuçta onlarla öğrenirseniz sokaktaki ya da filmlerdeki gerçek İngilizceyi anlayamazsınız. Altıncı kuralımızı hayata geçirin ve gerçek konuşma İngilizcesi öğrenin.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın

Effortless English Club

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Kural 6 Gerçek Konuşma İngilizcesi Öğrenin”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.