Kural 5 POV Otomatik Gramer Öğrenme

Bugünkü dersimizde, İngilizceyi daha kolay ve hızlı öğrenmek ve en önemlisi akıcı ingilizce konuşmak için geliştirilmiş olan Effortless English programının beşinci kuralını öğreneceğiz. Daha önce sizlere, ikinci kuralımızı anlatırken gramer çalışmayın demiştik. Yıllarca okullarda ve özel ingilizce kurslarında gramer kurallarına boğulduğunuz için bu kuralımızı duyunca muhtemelen çok şaşırdınız.

“Gramer çalışmadan nasıl ingilizce öğrenilir” diye kendi kendinize düşündünüz. Yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için biraz daha açık ifade etmek gerekirse biz, gramer öğrenmeyin demiyoruz. Sadece gramer çalışmayın diyoruz. Demek ki, gramer çalışmadan, ingilizce grameri doğru kullanmayı öğrenmek mümkündür.

Hemen küçük çocukları düşünün, onlara hiçbir gramer kuralını öğretmediğimiz halde gramer kurallarını doğru olarak kullanabiliyorlar. Akıcı bir şekilde kendi ana dilini konuşan insanlar gramer kurallarını yıllar sonra okullarda öğreniyorlar. Şimdi bu kuralımızla ilgili aşağıdaki videomuzu izleyelim ve videonun altında konuyu detaylandıralım.

Point Of View Hikayelerle İngilizce Gramer Öğrenme

İngilizce gramer çalışmadan nasıl gramer öğrenilir. Bugünkü kuralımız ingilizce grameri otomatik olarak öğrenmenin çok basit ve çok etkili bir yoludur. Yapılan araştırmalar da bu tekniğin yabancı dil gramer öğrenmede ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu teknik, Point Of View hikayeler tekniğidir.  Bu mini hikâyelerin sırrı nedir? Nasıl gramer öğretirler? Biz bu hikayelerde aynı olayı; zamanları ya da gramer yapısını değiştirerek anlatırız. Küçük bir örnek vermek gerekirse, küçük ve komik bir hikeyeyi önce geniş zamanda anlatırım. Mesela: “Bill adında bir genç vardır. Bill, dükkana gider. Bir şişe su satın alır. Su için, 2 dolar öder.Mini hikâyemiz şimdilik bu kadar olsun. Bu mini hikâyemiz basit zamanda anlatıldı. Şimdi, tek yapmanız gereken bu mini hikayeyi tekrar tekrar dinlemektir.

ingilizce-gramerSonra aynı hikâyeyi geçmiş zamanda anlatırız. Mesela: “Bill isminde bir genç vardı. Bill dün, dükkana gitti. Bir şişe su satın aldı. Su için 2 dolar ödedi.”  Geçmiş zamanda hikayemiz bu kadar. Normalde Point of view mini hikâyelerimiz biraz daha uzun ve tabi biraz daha zor olur. Mini hikâyemizi, gramer kurallarını düşünmeden, geçmiş zamanda da tekrarlı olarak sürekli dinlersiniz.

Mini hikâyeleri dinlerken, gramer kurallarını düşünmeden, sadece anlama odaklanarak dinlersiniz. İşte bu kolay ve etkili gramer öğrenmedir. Bir sonraki adımda, mini hikâyemizi gelecek zamanda anlatırız. Hayal gücümüzü kullanarak, hikâyemizi gelecek zamanda anlatıyoruz: Bil isminde bir genç olacak. Bill, dükkana gidecek ve bir şişe su alacak. Bir şişe su için 2 dolar ödeyecek. İşte böyle, mini hikâyemizi, gelecek zamanda da tekrarlı dinleyerek, gelecek zaman yapısını öğrenirsiniz. Aynı mini hikayeyi, (past perfetct) tamamlanmamış geçmiş zamanda da dinlersiniz.

İngilizce zaman yapılarını, ya da İngilizce gramer kurallarının isimlerini bilmenize gerek yok. Yapmanız gereken şey, farklı zaman yapılarında anlattığımız aynı mini hikayeyi, tekrarlı olarak dinlemektir. Tıpkı yerli konuşmacılar gibi, gramer kurallarını doğal ve otomatik olarak öğrenirsiniz. İngilizce grameri, çocukların öğrendiği gibi öğrenirsiniz. Pov tekniği ile gramer kurallarını otomatik olarak çabucak kullanabilmeyi öğrenirsiniz. Konuşurken, bir sürü dil kuralını düşünmenize gerek kalmadan, otomatik ve akıcı olarak konuşacaksınız. ingilizce gramer kurallarını düşünmeyi bırakabilirsiniz. Sadece dinlersiniz ve konuşursunuz.

Effortless English Club

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.