Kural 4 Yavaş ve Tekrarlı İngilizce Öğrenin

Hızlı ve etkili ingilizce öğrenmek ve sonunda akıcı ingilizce konuşmak için doğru tekniklerle ingilizce çalışmak son derece önemlidir. İşte bu doğru teknikleri, yani Effortless English kurallarını öğrenmeye devam ediyoruz. Bu kuralların hepsi de çok güçlü ve faydalıdır. Bunların hepsini öğrenin ve birlikte uygulayın.

Daha önce sırasıyla Effortless English programını sizlere tanıtmış ve akıcı ingilizce konuşma için ne kadar etkili olduklarından bahsetmiştik. Effortless English birinci kuralında tek kelimelere odaklanmak yerine, ingilizce phrase öğrenmenin çok daha hızlı ve faydalı olduğunu öğrendik. İkinci kuralımızda sizleri biraz şaşırtmış ve ingilizce gramer kurallarını çalışmayın demiştik. Ve son olarak üçüncü kuralımızda İngilizceyi dinleyerek öğrenmemiz gerektiğini söylemiştik. Bugün Effortless English dördüncü kuralını öğreneceğiz.

Yavaş ve Tekrarlı İngilizce Öğrenin

Klasik ingilizce eğitiminde yapılan yanlışlardan biri de, çok hızlı gidip tüm konuları bitirme isteğidir. Okullarda ve ingilizce kurslarında bir konu anlatılır ardından birkaç örnek ve birkaç test çözülür sonra diğer konuya ve sonra öbür konulara geçilir. Burada asıl amaç işlenilen ders kitabını bitirmektir. Durum böyle olunca öğrenilen konular, kısa bir süre sonra unutulur. Belki konuyu genel hatlarıyla hatırlarız ama iş kullanmaya gelince bir çok hatalar yaparız.

Halbuki doğru yöntem yavaş ve tekrarlı çalışmaktır. Mesela İngilizcede simple past tense konusunda yeterince ustalaşmadan diğer konulara geçmemek gerekir. Effortless English derslerini kullanan öğrencilere, her ders setini iki hafta boyunca hergün tekrarlı olarak dinlemelerini tavsiye ediyoruz. Böylece yeni kelimeleri ve doğru gramer kullanmayı iyice özümseyerek öğrenmiş olursunuz. Bu bir yarış değildir. Yani hızlı giderek tüm dersleri hemen bitirmenize gerek yok. Öğrendiğiniz her şeyi tekrarlı çalışın ve ustalaşın. Derinden öğrenin, bir daha asla unutmayacak şekilde öğrenin ki onu otomatik olarak kullanın.

Dinlediğiniz ingilizce derslerini sadece bir defa dinlemeyin. Bir defa dinlemek yeterli olmaz. Aynı dersi 30 defa, 50 defa, 100 defa ya da daha fazla dinleyin. Dinlediğiniz dersteki bütün kelimelerin anlamını biliyor olsanız bile, dersi tekrar dinleyin. Çünkü kelimenin anlamını bilmek değildir. Bu kelimeleri otomatik kullanabilmeniz için daha önce defalarca duymuş olmanız gerekiyor.

Deep Learning English. Derinden (yavaş ve tekrarlı) öğrenme. İşte bu da akıcı ingilizce konuşmanın anahtar tekniklerinden biridir. Bu kuralımızı kelimeler için olduğu gibi gramer için de uygulayın. Geçmiş zamandaki bir hikayeyi tekrar tekrar dinleyin. Aynı zaman yapısında bir başka hikâyeyi haftalarca dinleyin.

effortless-englishBen (A.J. Hoge) ana dili ingilizce olan bir Amerikalıyım ama hala geçmiş zaman yapısında cümleler dinliyorum ve yaşadığım sürece bunu yapmaya devam edeceğim. Hiç durmak yok. Bir dili akıcı konuşabilmenin en doğru yolu budur. Aynı şeyleri sürekli tekrarlayarak ustalaşmalısınız. Kendi dilinizdeki sözcükleri, gramer yapısını belki de milyonlarca kez tekrarladınız ve tekrarlamaya devam edeceksiniz. O yüzden hiç düşünmeden otomatik olarak konuşabiliyorsunuz.

Sonuç olarak, akıcı ingilizce konuşmak istiyorum diyorsanız, ingilizce çalışma yönteminizi değiştirin. Effortless English 7 kuralımızı öğrenin ve uygulayın. Dördüncü kuralımızı hemen hayata geçirmeye başlayın. Bu videoyu bir hafta boyunca hergün 5 kere dinleyin. Asla vazgeçmeyin. Çok yakında İngilizcenizin süper geliştiğini görecek ve akıcı ingilizce konuşacaksınız.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Effortless English Club

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.