Kural 2: Gramer Çalışmayın

Bugünkü dersimizde Effortless English programının ikinci kuralını öğreneceğiz. Bu kural, çoğu insana ilk bakışta saçma ya da acayip gelebilir. Çoğumuz bu zamana kadar, klasik ingilizce eğitimiyle ingilizce öğrendiğimiz için bu kuralı duyunca çok şaşırırız. Her ne kadar kulağınıza şaşırtıcı ya da acayip gelse de, bu kuralımızı öğrenin ve uygulayın. Otomatik ingilizce konuşmanın yolu buradan geçiyor.

Effortless English Kural 2: Gramer Çalışmayın.

Yıllardır okullarda ve ingilizce kurslarında ingilizce gramer kurallarını çalıştınız, öğrendiniz. Peki bu işe yaradı mı? Onca zaman ingilizce gramer çalıştığınız halde kolayca, çabucak ve otomatik olarak ingilizce konuşabiliyor musunuz? Cevap hayırsa, neden?

Gerçekte bu sizin hatanız değildir. Bu güne kadar ingilizce gramer çalışmanızı okullarda ve kurslardaki öğretmenleriniz söyledi, siz de çalıştınız. İyi ama ingilizce gramer çalışmak niye bu kadar zararlıdır? Çünkü ingilizce gramere odaklandığınızda, İngilizceyi analiz etmeye başlarsınız. Yani ingilizeyi (gramer kurallarını) düşünürsünüz. İngilizce yazma konusunda bunun bir zararı yoktur. Çünkü yazarken yeterli zamanınız vardır. Hızlı yazmak zorunda değilsiniz, yavaş olabilirsiniz.

Fakat ingilizce konuşma için aynı durum geçerli değildir. İngilizce konuşurken ve dinlerken yavaş olamazsınız. Gramer kurallarını düşünmek için zamanınız yoktur.  Biri size soru sorduğunda onu hemen cevaplamanız gerekir.

İyi ama, yerli konuşmacılar grameri nasıl öğrenirler? Örneğin biz, Türkçe konuşmayı öğrenmeden önce gramer kurallarını mı çalıştık? Ortaokul ya da liseye kadar gramer kurallarını hiç görmedik. Yıllar sonra okullarda öğrendiğimiz dil bilgisi kurallarını doğru yazabilmek için öğreniriz. O zaman konuşmalarımızda grameri nasıl doğru kullanmayı öğrendik? Cevap, Dinleyerek öğrendik. Çocukluğumuzdan beri tekrar tekrar doğru gramer dinledik ve bu şekilde öğrendik.

İngilizce için de, doğru ve doğal grameri kullanabilmek için bol bol dinlemelisiniz. Okuyarak da gramerinizi geliştirebilirsiniz. Ama ders kitapları ve gramer kitapları okumayın, kolay ve eğlenceli kitaplar okuyun. Daha sonraki derslerimizde ingilizce gramer kurallarını çalışmadan nasıl otomatik ve doğru gramer öğreneceğinizi anlatacağız. Ama şimdilik, bu kuralımızı uygulayın. İngilizce gramer çalışmayın. Gramer kurallarına odaklanmak, ingilizce konuşmanıza zarar verir. Gramer kitaplarınız varsa atın gitsin, ya da bir başkasına verin. Bu kuralımız da, tıpkı birinci kuralımız gibi çok güçlüdür. Onu uygulayın.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın!

Effortless English Club

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Kural 2: Gramer Çalışmayın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.