Kural 1: İngilizce Kelimeleri Grup Olarak Öğrenin

İngilizce bilmenin ne kadar önemli olduğu hepimizin malumudur. Bu sebeple dünyanın her tarafında milyonlarca insan ingilizce öğrenmeye çalışıyor. Ayrıca linguistic denilen dil bilimciler, İngilizceyi nasıl daha hızlı ve kolay öğrenebileceğimiz konusunda bir çok araştırmalar yapıyorlar. Bu araştırmacılardan birisi de Dr. James Asherdir.

Dr. James Asher yaptığı araştırmada, ingilizce phrase (kelime grubu) ile öğrenenlerin, ingilizce kelimeleri tek tek ezberleyenlere göre 4-5 kat daha hızlı ve kolay öğrendiğini bulmuştur.  İşte bu tür bilimsel araştırmalara göre hazırlanmış Effortless English programının birinci kuralını açıklamaya çalışalım.

Kural 1: İngilizce Kelimeleri Değil Kelime Gruplarını Öğrenin

Tek ingilizce kelimeleri öğrenmek yerine, daima Phrases (ingilizce kelime grupları) öğrenin. Phrase bir cümlenin bir bölümüdür, bir kelime grubudur. Mesela diyelim ki “hate” kelimesini öğrenmek istiyorsunuz. Eksi ingilizce öğrenme alışkanlığımızda bunu bir yere not edip, sözlükten anlamını bulup ezberlemeye çalışırsınız. Klasik ingilizce öğrenme yöntemiyle, okullarda ve ingilizce kurslarında bir yığın ingilizce kelimeyi yazıp ezberlemeye çalıştınız. Bu iyi bir öğrenme yöntemi değildir. Bunun yerine yeni kelimeleri grup olarak çalışmak çok daha iyidir.

Çalıştığınız ingilizce metinlerinde rastladığınız yeni kelimeyi, cümle içinde geçtiği kelime grubuyla birlikte not edip öğrenmeye çalışın. Yani “hate” kelimesini tek başına yazmak yerine mesela “john hate ice cream” kelime gurubunu birlikte yazın ve öğrenin.

İngilizce Phrase öğrenmenin faydası nedir? İngilizce phrase (kelime grubu) size sadece kelimenin anlamını değil, bir sürü extra bilgi de verir. Öncelikle, phrase hatırlaması kolaydır. Çünkü zihninizde bir resim canlandırmanıza yardımcı olur. Özellikle phrase’i not ettiğiniz parçada geçen anlamı hatırlamanızı sağlayarak yeni kelimenizi daha kolay öğrenirsiniz. Zihninizde canlanan hikaye detayları size bir sürü bilgi parçacığı sunarak öğrenmenize yardımcı olur.

İngilizce Phrase öğrenmenin diğer bir faydası, aynı zamanda gramer öğrenmektir. Sadece yeni kelimeyi öğrenmekle kalmaz aynı zamanda yeni kelimeyle birlikte doğru gramer kullanmayı da otomatik olarak öğrenirsiniz. Çocukların ana dillerini öğrenirken kullandıkları yöntem de budur. Çocuklar konuşmayı öğrenirken tek tek kelimelere odaklanmazlar. “john hate ice cream” örneğimizde olduğu gibi, fiilin sonuna üçüncü tekil şahısta “S” eklemeyi otomatik olarak öğrenirsiniz.

İngilizce Gramer kurallarını bilmenize gerek kalmadan phrase ile çalışarak bunu otomatik yaparsınız. Bunu klasik yöntemle yapamazsınız. Yani klasik yöntemde sadece kelimeyi öğrendiğinizden cümle içinde kullanırken hatalar yaparsınız. Mesela hate kelimesini sözlükten anlamını bulup tekrarlayarak öğrenirseniz ilerde konuşmalarınızda “he hate icecream” diyebilirsiniz. Eklemeniz gereken “s” takısını kolayca unutabilirsiniz.

Sonuç olarak, yeni bir ingilizce kelimeye rastladığınızda bunu phrase olarak kaydedin. İlerde öğrendiklerinizi tekrarlarken yine phrase olarak tekrarlayın. Bu şekilde çalışırsanız hem otomatik gramer öğrenirsiniz, hem de kelimeleri daha çabuk,  kolay ve kolay öğrenmiş olursunuz. Aynı zamanda kelimeyi doğru kullanmayı da öğrenmiş olursunuz. İngilizce çalışırken bu kuralımızı mutlaka uygulayın. Kendinize bir phrase sözlüğü oluşturun. Yeni kelimeleri daima phrase olarak öğrenin ve tekrarlayın.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın!

Effortless English Club

Not: Effortless English setleri, orta ve üzere İngilizce bilgisine sahip olanların, konuşma becerisini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Yani Türkçe destekli değildir. Anlatım dili tamamen İngilizcedir. Bu yüzden yeni başlayanlar için uygun değildir.

Sıfırdan başlayanlar ve temel bilgilere sahip olanlar için (beginner, elementary, pre-intermediate), aynı yöntemlerle, dinleyerek ve konuşma pratikleri yaparak İngilizce öğrenebileceğiniz Rahat İngilizce Eğitim Setini öneriyorum. Sitesinden ücretsiz deneme derslerini indirebilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:

www.rahatingilizce.com

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Kural 1: İngilizce Kelimeleri Grup Olarak Öğrenin”

  1. on numara yazılar yozıyorsunuz. gerçekten tebrikler. bu yöntemde mantıklı. bir yandan gramer bir yandan da kelime öğreniyorsun. hem bu bil olgu olduğu için önce olduyu hatırlayıp sonra kelimeye geçmek çok daha fazla kolay olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.