kendi kendine İngilizce öğrenme ve pratik

Kendi Kendine İngilizce Konuşma Pratiği Nasıl Yapılır

Kendi kendine İngilizce öğrenme olayını anladık da, kendi kendine konuşma pratiği nasıl yapılır onu çözemedik diyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin. Çünkü İngilizce öğreniyorum diye yıllarca kurslara gidip gramer kitaplarını ezberleyen arkadaşlarımız konuşma becerisi konusunda bir türlü hedefledikleri noktaya gelemediler.

Okullarda ve özel kurslarda okutulan ders kitaplarından İngilizce öğrenmeye çalışmanın normal bir neticesi, anlıyorum ama konuşamıyorum demektir. Testlerde gördüğünüz İngilizce kelimeler ve grameri belki anlayabilirsiniz. Ancak duyduğunu anlama ve kafada tercüme yapmadan İngilizce konuşma konusunda aynı başarıyı yakalayamayabilirsiniz.

En etkili İngilizce öğrenme konusunda bizim önerimiz, beynimizin başarılı olduğu dil öğrenme yöntemi olan dinleyerek ve konuşarak öğrenmektir. Bunun için sıradan içerikler dinlemektense belli bir amaca yönelik olarak konuşma becerilerini geliştirmek üzere hazırlanmış içerikleri dinlemek en hızlı sonuçları elde etmemizi sağlayacaktır.

Aşağıdaki videoda kendi kendine İngilizce öğrenme tekniği olan kısa hikaye dinle ve cevapla çalışmasıyla nasıl hızlı ve etkili neticeler alacağınızı göstermek istiyoruz. Bu videonun Youtube sayfasındaki açıklama kısmındaki linke tıklayıp Temel bilgiler birinci bölüm ders dosyalarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu arada Youtube İngilizce Dersleri kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Mini Hikaye Tekniği ile İngilizce Öğrenme

Bu videoda sizinle İngilizce pratik yapacağız. İngilizce gramer konularını ya da kelimelerin ne anlama geldiğini bilmek yeterli olmuyor. Asıl önemli olan bildiğimiz şeyleri otomatik olarak anlamak ve de konuşabilmektir.

Mesela kendi kendine İngilizce öğrenme aşamasının ilk derslerinden olan İngilizce zamirler konusunu biliyor olabilirsiniz. Fakat konuşmaya çalıştığınız zaman onları akıcı bir biçimde kullanamıyorsanız yeteri kadar pratik çalışması yapmamşsınız demektir.

Hemen şimdi özel bir yöntem uygulayarak zamirlerle ilgili İngilizce dinleme ve konuşma pratiği yapacağız. Videoyu tamamladığınızda, İngilizce zamirleri nasıl akıcı bir şekilde anlayıp konuşabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

İngilizcede pratik çalışması denilince genel olarak; Dinleme, yani dinlediğini kavrama ve bununla birlikte konuşma yeteneğini ilerletmeyi kastediyoruz. Söz konusu becerilerimizi geliştirip otomatik bir hale getirmek adına mini hikaye dinle ve cevapla tekniğini kullanacağız. Soru cevap pratik çalışmasında tam olarak şunları yapacağız:

  • Önce bir takım İngilizce cümleler dinleyeceksiniz.
  • Sonra bu cümlelerle alakalı kolay sorular gelmeye başlayacak.
  • Hemen ardından doğru cevapları göreceksiniz…

Yapmanız gereken, cevaplar açılmadan önce işte bu soruların cevabını yüksek sesle söylemeye çalışmak. Birinci denemenizde yanıtları söyleyemiyorsanız sadece dinleyin. Bu çalışmayı tekrarlı bir şekilde yapacağız. Ve daha sonraki dinlemelerde cevapları yüksek sesle çabucak söylemeye gayret edin.

kendi kendine İngilizce öğrenme ve pratik

Mini hikaye İngilizce konuşma pratiği çalışmasında duyacağınız cümleleri anlamıyorsanız, videonun sonunda bu konunun gramer ve ekstra çalışma dosyalarını paylaşacağım. İşte bu İngilizce dersleri ile, ingilizce pratik çalışmamızda dinlediğiniz her bir şeyin ne anlama geldiğini ve de gramer konusunu çok kolay bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Evet arkadaşlar mini hikaye dinle ve cevapla pratik dersimizi tamamladık. Umuyorum ki hoşunuza gitmiştir. Bu çalışmadaki gayemiz, dersin gramer konusu olan İngilizce zamirleri akıcı olarak kullanabilmek, anlayıp konuşabilmek. Bunu yapabilmenin tek yolu da bol tekrar yapmaktan geçiyor.

İngilizce Tekrar Nasıl Yapılır?

Şimdi bu videonun youtube sayfasında olan açıklama bölümündeki bağlantıya tıklayıp bu dersin tüm çalışma metaryallerini bilgisayarınıza indirin. İndireceğiniz dosyaların içerisinde;

  • Bir tane dil bilgisi konu anlatımı
  • 1 adet extra dersi ve
  • Bir adet kısa hikaye dersi mevcut.

Dersler mp3 biçiminde dinleme dosyalarından oluşmaktadır. Ayrıca her dinleme dersinin bir de pdf formatında yazılı dokümanı mevcut. Az evvel ingilizce pratik çalışmamızda dinlediğiniz cümleleri anlamadıysanız, öncelikle extra dersini birkaç kez dinleyin. Bu şekilde duyduğunuz her şeyi sözlük bile kullanmaya ihtiyaç duymadan anlayabileceksiniz.

İndirdiğiniz dersleri en az 1 hafta boyunca her gün, tekrarlı olarak dinleyin. Bilhassa mini hikaye İngilizce pratik dersini daha fazla dinleyin. Sorulara yüksek sesle, gittikçe daha çabuk ve kendinizden emin bir biçimde cevaplarınızı söyleyin. Bu yöntemi tekrarlı bir biçimde uygulamaya devam ettikçe, İngilizce konuşma refleksi kazanmaya başlayacaksınız…

Gramer çalışarak mı, dinleyerek mi İngilizce öğrenmeliyiz?

Yeri gelmişken arkadaşlar sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Sizce gramer çalışarak mı daha rahat İngilizce öğrenebiliriz, yoksa dinleyerek mi? Cevabınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazarsanız sevinirim.

Youtube Video Dersleriyle Kendi Kendine İngilizce Öğrenme

Arkadaşlar internetten İngilizce öğrenme konusunda herkese Youtube videolarını kullanmalarını öneriyoruz. Bildiğiniz gibi Youtube, dünyanın en büyük 2. arama motorudur. Bu nedenle internetten İngilizce öğrenmek için kullanabileceğiniz en iyi platformlardan birisidir.

Akıcı ingilizce anlatım ve de anlama becerilerini geliştirebileceğiniz on binlerce kaliteli video derslerini Youtube sitesinde bulabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube İngilizce kanalımıza da abone olarak video derslerimizi beğenirseniz memnun oluruz.  Youtube kanalımızda; İngilizce konu anlatımları, ingilizce pratik çalışmaları, kolay ve hızlı İngilizce öğrenme yöntemleri paylaşıyoruz. Yeni video derslerimizden anında haberdar olmak adına kanalımıza abone olmayı ve bununla birlikte bildirim zilini açmayı unutmayın.

Diğer İngilizce Derslerimiz:

Skyepe İngilizce Konuşma Dersleri

Effortless English ile Akıcı İngilizce Konuş

Kural 2: İngilizce Gramer Çalışmayın

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.