blog sitesi nasıl açılır

Kaliteli Bir Blog Sitesi Açmak İçin 10 Öneri

Eğer internette zaman geçirmeyi seviyorsanız, araştırmaya ve yazmaya da biraz ilginiz varsa bir blog sitesi açmak sizin için harika bir fikir olabilir. Hem severek yapacağınız bir işle meşgul olursunuz hem de Google organik arama sonuçlarından sitenize ziyaretçiler gelmeye başladıkça Adsense programı ile yaptığınız bu işten hatırı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Daha önce sitemizde blog nedir ne işe yarar başlıklı yazımızda bu konuda genel bilgiler paylaşmıştım.

Bu yazıda ise en iyi Türkçe blog hosting firması Turhost sitesinde konuyla ilgili yayınlanmış olan ve başarılı bir blog sitesi açmak için dikkat edilmesi gereken hususları ele alan bir makaleyi paylaşmak istiyorum. Çünkü önemli olan bir blog açmak değil, onu başarılı bir web sitesi haline getirip belli bir takipçi kitlesi yakalayabilmek ve Google’dan önemli ölçüde trafik çekebilmektir. Bu çerçevede aşağıdaki önerilerin hepsi de büyük önem taşıyor.

Başarılı Bir Blog Açmak İçin 10 Tavsiye

Kişisel blog siteleri, özellikle internet kullanımının yaygınlaşmaya başladığı iki binli yıllardan sonra artmaya başladı. İnternetin ilk olarak evlerde, sonlarında ise mobil cihazlarda kullanılmaya başlaması ile birlikte, milyonlarca kullanıcı merak ettiği bir konu ya da satın almak istediği bir ürün hakkında internette araştırmaya başladı. Bu durumda blog sitelerini önemli bir kaynak haline geldi.

Son zamanlarda her sektöre ve ilgi alanına hitap eden birçok blog sitesi faaliyet göstermektedir. Blog sitelerinin okuyuculara olan faydasının dışında, okunma sayısı fazla olan ve hedef kitlesi içinde popüler hale gelen siteler, farklı bir gelir modeli oluşturdu. Popüler blog sitesi sahipleri, içeriklerine uygun ve okuyucu kitlesine hitap edecek ürün ve hizmet reklamları, sponsorluk anlaşmaları ve satış ortaklığı gibi programlar aracılığı ile kazanç sağlamaktadır.

Blog sitesi açmak kolay olduğu kadar, bu alanda başarılı olmak bir o kadar da zor bir iştir. Başarılı bir blog sitesine sahip olmak için;

1- Hangi Alanda Yazı Yazacağınızı İyi Belirleyin

Blogunuza girecek olan ziyaretçilerin, daha fazla vakit geçirmesi için içerik kalitenizi yüksek tutmalısınız. İçerik kalitesini sağlamak için uzman olduğunuz ya da daha önce tecrübe ettiğiniz konulara odaklanmanız gerekmektedir. Bilmediğiniz ya da daha önce tecrübe etmediğiniz konulara yönelmeniz durumunda, içerikleriniz özgünlüğünü kaybedecektir.  Ziyaretçilere, farklı ve bir o kadar da faydalı içerikler sunabilmek için uzman olduğunuz konuya uygun bir blog sitesi açmak, sitenizin başarılı olmasındaki en temel faktörlerden biridir.

2- Alan Adı ve Hosting Seçimini Yaparken Dikkatli Olun

Blog sitenizin konusunu belirledikten sonra, sitenizi açmak için alan adı ve hosting satın almanız gerekmektedir. Alan adı seçimi 2 konuda önemlidir. İlk olarak seçeceğiniz alan adı, içeriğinize uygun, hedef kitlenizin anlayabileceği ve akılda kalıcı bir alan adı olmalıdır. Diğer önemli konu da sitenizin SEO çalışmalarına olumlu etki sağlayacak bir alan adı seçmenizdir. Arama motorları, çok uzun olmayan ve içerisinde hedef anahtar kelimenin olduğu alan adlarını daha çok sever. (Yüzlerce SEO kriteri bulunmaktadır. Alan adı seçimi bunlardan sadece biridir.) Arama sonuçlarında daha hızlı yükselmek için hedef anahtar kelimenizin geçtiği alan adlarını seçmeye özen gösterin.

Blog sitesi açmak ve başarının devamı sağlamak için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da hosting seçimidir. Hosting satın almak, yazılımınızın sorunsuz çalışmasından, site hızınıza hatta sitenizin trafiğinin artmasına kadar pek çok konuda önemlidir. Blog sitesi açmak için satın alacağınız hosting paketi, sitenizin yazılımına uygun olmalıdır. Eğer blog sitenizi WordPress altyapısı ile oluşturacaksanız, WordPress için özel olarak optimize edilmişWordPress hosting paketlerini seçmeniz gerekmektedir.

Hosting paketi dışında, hosting’in bulunduğu sunucu alt yapısı ve donanımı da site performansı ve güvenliği açısından da önemlidir. Sunucuların barındırıldığı veri merkezinin ileri teknoloji ve yüksek internet çıkışına sahip olması gerekir. Sunucularda kullanılan donanımların da yine ileri teknoloji cihazları olması, sitenizin performansını arttıracağı gibi olası veri kayıplarının da önüne geçecektir. Site hızı konusunda sorun yaşamamak için kurumsal SSD disklere sahip hosting paketlerini seçmenizi tavsiye ederiz.

3- Blog Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Mobilin önemi gün geçtikçe artıyor. Kullanılan cihazların yanı sıra mobil internet hızlarının da artmaya başlaması ile artık internet kullanımının büyük bir kısmı mobil üzerinden sağlanıyor. Mobil uyumlu olmayan siteler, düzgün görüntülenemediği için kullanıcılar tarafından çok tercih edilmemektedir. Bu nedenle blog sitenizi mutlaka %100 mobil uyumlu yapın. Mobil uyumluluk yine organik arama sonuçları sıralamasında yükselmek için de önemli bir SEO kriteridir. Özellikle Google, mobil olmayan web sitelerini arama sonuçları sıralamasında daha az görüntüleneceğini açıklamıştır. Organik trafiğinizi arttırmak ve sitenize gelen kullanıcıların sorunsuz bir site deneyimi yaşamasını sağlamak için mobil uyumlu bir site kurmanız gerekmektedir.

4- İçeriklerinizi SEO Uyumlu Olarak Hazırlayın

Blog sitenize gireceğiniz içeriklerin SEO uyumlu olarak yazılması, sitenizin organik arama sonuçlarında daha hızlı yükselmesini sağlayacaktır. SEO uyumlu içerik hazırlamak için temel olan püf noktalar; hedef anahtar kelimenizi yazıda %2.5 oranında geçirin. Yazı başlığında, URL’de, description ve keywords’lerde bu anahtar kelimeye yer verin. İçeriğinize görsel ekleyin. Önemli olduğunu düşündüğünüz kelimeleri bold yapın.

5- Gündemdeki Konuları Sürekli Takip Edin

Kullanıcılar artık her gelişmeyi yakından takip etmekte ve konu ile ilgili internet üzerinden arama yapmaktadır. Anlık etkileşimi sağlamak için içeriğinize uygun gelişmeleri sürekli takip edin. Gündemdeki önemli konulara blogunuzda yer verin.

6- Görsel Kalitesini Yüksek Tutun

İnsan beyni ilk olarak görselleri algılar. Ziyaretçileri sitenizde vakit geçirmeye ikna edebilmek için kullanacağınız görsellerin içeriğinize uygun ve yüksek kalitede olmasına dikkat edin. Görsellerinizin rakiplerinizden farklılaşması sağlamak için stok görseller kullanabilirsiniz. İnternette araştırma yaparak ücretli ve ücretsiz pek çok stok görsel sitesi bulabilirsiniz.

Bu makalenin tamamını okumak için Turhost sitesine girip blog sayfasını inceleyebilirsiniz. Orada daha başka faydalı makaleler de bulacaksınız.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bir birinden faydalı ipuçları paylaştığımız internetdersleri.net sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz…

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.