Google Sitenizde En Çok Neyi Sever

Bütün webmasterların söylediklerine göre Google en iyi ve en büyük arama motorodur. Yahoo ve Bing bu anlamda Google’ın yanına bile yaklaşamaz. İşte bu yüzdendir ki sitemizin Google birinci sayfada çıkması için özel çaba göstererek site içeriğimizi optimize etmeye çalışırız.

Pekçoğu, insanların SEO yapma konusunda çok takıntılı olduklarını söylerler. Ben de diyorum ki, bir anahtar kelimeyle Google bize her ay binlerce ziyaretçi gönderiyorsa, bu sayede ürün satmamıza, interneten para kazanmamıza vesile oluyorsa, SEO yapalım neden olmasın.

Googleda geçen yıl pek çok değişiklik oldu. Google, arama sonuçlarında daha çok birbiriyle ilişkili ve tam doğru sonuçları ilk sonuçlar arasında gösterebilmek için bazen bu tür değişikliklerde bulunmaktadır. Google’ın sevdiği ve sitenizin arama sonuçlarında birinci sayfada çıkmanıza yardımcı olacak bazı kriterleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

google-birinci-sayfa

Google’ın sitenizde en sevdiği şeyler:

1. Orijinal İçerik:

Orijinal içerik, Google birinci sayfada çıkmanın anahtarıdır. Google, kaliteli ve özgün içerikleri sever. Orijinal ve özgün olmayan yani kopya içerikle ne kadar uğraşsanız da Google birinci sayfada çıkmak mümkün olmaz. Bunun gibi kopya içerikler barındıran bir sürü site var. Ve Google bunları hiç sevmeyip eninde sonunda cezalandırmaktadır. Sitenizdeki yazıları kendiniz yazarsanız, ya da kopya yazıları özgünleştirerek yayınlarsanız Google birinci sayfada çıkmak için doğru yoldasınız demektir.

İngilizce yazıları özgünleştirme konusunda “Özgün İçerikle Googleda Yükselmek” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca yeni hazırladığım Türkçe makale özgünleştirme videolu anlatımımız bu konuda çok işinize yarayabilir.

2. Düzenli Güncellenen İçerik:

Sitenizin yüksek page rank değeri kazanması için orijinal içerik yetmemektedir. Aynı zamanda sitenize düzenli olarak yeni içerik eklemeli ve daha önceki içerikleri ara sıra güncellemelisiniz. Haftada 2-3 yeni yazı ekleyerek sitenizin yüksek page rank değeri kazanmasını ve böylece Google birinci sayfada çıkmasını sağlayabilirsiniz.

3. Site içi Linkler ve Site Yapısı:

Google’ın güçlü site içi linklere sahip olan siteleri sevdiği artık bir sır değildir. Site yapısı (sitenin iskeleti ve site içi bağlantıları) çok önemlidir. Bu sadece Google için değil; ayrıca sitenize giren, site içinde kolayca gezip aradığı bilgiye rahatça ulaşabilen ziyaretçiler için de çok önemlidir. Bu da sizin başarınıza katkıda bulunacak en önemli faktörlerdendir. Buna, arama motoru dostu site yapısı da denilmektedir.

4. Facebook ve Twitter Linkleri:

Geçen yılın sonlarına doğru Google, Facebook ve Twitterda yayınlanan linkleri kendi algoritmasına eklemeye ve sitenizin page rank değerinde etkili olmasına karar vermiştir. Facebook ve Twitter’dan olabildiğince çok ve kaliteli linkler, Google birinci sayfada çıkma şansınızı arttıracaktır.

5. Kaliteli Backlinkler:

Google, sitenize değerlendirirken Page Rank kullanır. Yukarıdaki faktörlerin yanı sıra, diğer sitelerden aldığınız backlinkler de page rank değerinizin artmasını sağlar. Ancak diğer sitelerden aldığınız linklerin Google’ın sevdiği, yani page rank değeri yüksek sitelerden ve sitenizin konusuyla ilgili sitelerden gelmesi gerekmektedir. Farklı kategorideki sitelerden backlink almaya uğraşmayın, çünkü bunun site çok bir faydası olmaz. Ayrıca, PR değeri yüksek olan sitelerden alacağınız birkaç backlink, PR değeri düşük sitelerden alacağınız bir sürü backlinkten iyidir.

6. Sitenizden Giden Linkler:

Sitenizden dışarı verdiğiniz linklerin sayısını kontrol etmeniz yararlı olacaktır. Sitenizin PR değerini yükseltmek istiyorsanız rel=”nofollow” kullanarak dışarı giden linklerinizi azaltmanız çok önemlidir.

7. Başlık ve Açıklama:

Sitenizdeki her makalenin kendine has bir başlığı ve onu özetleyen iyi bir açıklaması olması gerekir. Seo açısından sitenizdeki makalelerin yapısı da çok önemlidir.

8. Site Haritaları

Her sitenin bir site haritası olması gerekir. Çünkü site haritaları, sitenizin nasıl bir yapısı olduğu ve nasıl indeksleneceği hakkında arama motorlarına bilgi verirler. Ayrıca site haritaları, sitenizin Google tarafından hızlı indekslenmesine büyük katkı sağlarlar.

Google Birinci Sayfada Çıkmak

Tüm bu anlattıklarımızla birlikte daha başka faktörler de Google birinci sayfada çıkmayı etkileyebilir. Sonuçta bu iş sanıldığı kadar basit değildir. Kendinizi bu konuda sürekli geliştirerek ve sürekli öğrenerek Google’ı kendinize hizmet edecek ve internetten para kazanmanızı sağlayacak mükemmel bir araca çevirebilirsiniz. Bu alanda en iyi Türkçe kaynak olduğuna inandığım Goomass eğitim setini incelemenizi tavsiye ederim. Goomass hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Konyla İlgili Yazılarımız:

Rss Dizinleri ile Backlink Kazanmak

WordPress Seo Ayarları Eklentisi

WordPress Kurulumu Video

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Google Sitenizde En Çok Neyi Sever”

  1. Bir seo cu olarak paylaşım çok güzel arkadaşım bu belirtmiş olduğun kriterler olduktan sonra bir web sitesi google sıralamalarında iyi yer edinebilir. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.