Google Seo Çalışmaları ve Link Wheel

Bir önceki videolu seo dersimizde Bookmark konusunu detaylarıyla incelemiştik. Bugünkü seo dersimizde ise Link Wheel nedir, Nasıl yapılır? Seo açısından önemi nedir? Sorularına cevap arayacağız. Link Wheel, kısaca link örgüsü demektir. Yani bir siteyi sağlam temellere oturtmak için onu alt ve çevre sitelerle beslemektir.

Daha önceki derslerimizde, bir sitenin Google tarafından sevilip, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için orijinal içeriğe sahip olması gerektiğini sıkça vurgulamıştık. Ancak, Google’da yükselmek için orijinal içerik elbette tek başına yeterli olamamaktadır. Google, insanlara faydalı ve kaliteli içeriği ön plana çıkarmak istemekte ve bunu anlamak için de Bookmark konusunda belirttiğimiz gibi, web site içeriğimizin başkaları tarafından beğenilmesi ve tavsiye edilmesini beklemektedir.

Link Wheel olayında da yine Google diyor ki, madem populersin kalitelisin o zaman sadece sana tek bir kaynaktan link gelmesin, linkler sana her yerden gelsin diyor. Sitemize, forumlardan, yorumlardan, bloglardan, sosyal medyadan, otorite sitelerden ve bunun gibi her yerden link gelmesi fevkalade önemli bir unsurdur.

Link Wheel yaparken, web sitemize giden link çeşitliliği ve link kalitesi, link sayısından çok daha önemlidir. Yani nicelik değil nitelik çok daha önemli ve faydalıdır. Özellikle kısa zaman diliminde siteye alınan linklerin çok sayıda olması, web sitemizi filtreye sokabilir. Bilhassa yeni sitelerde, en az 6 ay sonra link örgüsü çalışmalarına başlamak uygun olacaktır.

Yine video backlinkleri sitemiz için çok faydalıdır. Video backlink denilince akla gelen Youtube ve Vimeo video paylaşım siteleridir. Ancak Vimeo’dan gelen linkler Youtube’dan gelen linkler kadar değerli değildir. Çünkü Youtube zaten Google’un malı olduğundan, Google buradaki videoların izlenme sayıları ve daha birçok detay bilgisine sahiptir.

Forumlardan sitemize gelecek olan linkler de yine bizim link örgümüze ve dolayısıyla Google gözündeki değerimize katkı sağlayacaktır. Forumlardan alınacak tanıtım yazılarında dikkat etmemiz gereken bazı konular vardır. Öncelikle link aldığımız formumdaki linklerin, foruma üye olmayanlara gizli olmaması gerekmektedir. Böyle olursa bu linkler hiçbir işimize yaramayacaktır. Linkleri herkese açık olan forumlardan alınan linkler bize iki şekilde fayda sağlar. Birincisi, sitemize direk olarak o forumdan ziyaretçi gelmesini sağlar. İkincisi ise, Google’daki değerimizin artmasına katkıda bulunur.

Link Wheel, yani link örgüsü çalışmaları yaparken, aldığımız linklerden sitemize tekil ziyaretçi geliyor olması ve sitemizde uzun kalması da Google’ın önemli bulduğu bir husustur. Bu durumu, Google analytics kullanarak, Google’un anlamasını sağlamakta fayda vardır. Sitemize girip de ilk 15 saniyede siteden çıkan ziyaretçilerin, bize pek bir faydası olmayacaktır. Yani sitemizin istatistiklerine baktığımızda hemen çıkma oranının düşük olması çok önemlidir.

Şimdi sıfırdan bir siteyi alıp, ayağa kaldırmak ve onu güçlü hale getirmek için nasıl bir yol haritası izlemek gerekir? Öncelikle seo çalışmalarının hepsinde doğallıktan uzak davranışlar sergilemek Google amcayı kızdıracak ve sitemizin filtreye girmesine sebep olabilecektir. Yani sitemizi açalı daha iki ay olmamışken, sitemizdeki makale sayısı beşi geçmiyorken kalkıp etraftan backlink alımlarına başlamak doğallıktan uzak ve bize fayda yerine zarar verecek bir davranıştır. O yüzden her çalışmamızı zamana yayarak ve dengeli götürerek yapmalıyız.

Son olarak, dizinler ve rss dizinlerinin Link Wheel çalışmalarımız için önemine değinip dersimizi bitirelim. Dizinler, sitemizi kategorize ederek trust rank değerimizi arttırırlar. Dünya çapında bir sürü dizinler vardır. Ancak bunlardan kaliteli olan dizinleri ayıklayıp kullanmak sitemize katkı sağlayacaktır. Rss dizinleri de yine sitemize katkı sağlayacak başka bir unsurdur. Sitemizde yayınladığımız yeni içeriklerin çok hızlı bir şekilde Google tarafından indexlenmesine katkıda bulunurlar.

Benzer Seo Dersleri:

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.