Google Panda Nedir? Özgün İçeriğin Önemi

Son zamanlarda Google, Panda adı verilen algoritma güncellemesi ile index sıralamasını çok ciddi bir şekilde değiştirdi. Google Panda güncellemesinden sonra bazı sitelerin ziyaretçi hitleri yerlerde sürünmeye başladı. Bazı siteler ise Google arama sonuçlarında daha yukarıda görüntülenmeye başladı.

google-panda

Google Pandanın ne olduğunu öğrenip, onu iyi anlayarak websitelerimiz ve bloglarımız için dezavantajlı durumları ortadan kaldırıp avantajlı durumları çoğaltabiliriz. Böylece Pandayı kendimize kabus değil, bir avantaj olarak düşünebiliriz. Google Pandanın özelliklerini kısaca sıralayacak olursak:

  • Yüksek (PR) Page Rank sitelerden ve forumlardan alınan backlinkler önemini göreceli olarak kaybederken, Facabook ve Twitter gibi sosyal medya paylaşımlarının (linklerinin) önemi arttı. Google Panda, yapay zeka gibi hareket ederek, suni link kasmaları yerine, doğal olarak insanların teveccüh ettiği, tavsiye edip paylaştığı siteleri önemli buluyor.
  • Spam konusu çok önemli: Spam nedir? Spam, insanları ve/veya Google’u atlatmaya yönelik her türlü harekettir. Bu tür spamları Google,  artık çok daha çabuk anlayabilmekte ve sizi çok fena cezalandırabilmektedir. O yüzden asla spama bulaşmadan, sitenizi insanlara faydalı olabilecek şekilde hazırlamanız gerekiyor. Spam yorumlardan da şiddetle uzak durun.
  • Google, sitenizin hızlı indexlenmesine de artı puan veriyor. Google Panda, dürüst seo tekniklerini çöpe atmış değildir. İnsanları ve arama motorlarını kandırmamak şartıyla bilinçli bir seo uygulamasına aynen devam edin.
  • Özgün içeriğin önemi:  Google Pandanın darbesini en çok hisseden siteler, duplicate content denilen, kopya içerikli sitelerdir. O yüzden, Pandanın gazabına uğramak istemiyorsanız, site içeriğiniz özgün olmadıdır. Bu konuda, önceki yazımızda daha geniş bilgiler vermiştik. İngilizce yazıları özgünleştirmek için tavsiye ettiğimiz The Best Spinner programının önemi daha da artmış bulunuyor. The Best Spinner programını incelemek için burayı tıklayın.

Rahmi Vidinlioğlu’nun coşkulu anlatımıyla hazılrladığı seo videosunu aşağıda izleyerek konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. (Videonun tamamını izlemenizi tavsiye ederim. Çok keyifli ve faydalı) Özetle söylemek gerekirse bu videoda; Panda nedir, nasıl çalışır, Panda algoritmasının sitemize getirdiği özellikler nelerdir ve sitemizdeki hit düşüşlerinin sebepleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Aslında bu seo videosu iki bölümden oluşuyor. Bu videoda Google Panda konusunun ilk bölümünü izliyoruz. Bu bölümde daha çok kopya içeriğin sitemize verdiği zararı öğrenecek ve özgün içeriğin önemini daha iyi anlayacaksınız. Bu Seo Videosunun ikinci bölümünü bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Webmasterların ve Seocuların çok kullandıkları bir tabir vardır. Onlar, “Orijinal içerik kraldır” derler. Peki, orijinal içerik nasıl olur? Herşeyden önce Pandaya göre özgün içerik en az 250 300 kelime arasında olmalıdır. Sitemizde sağdan soldan çakma yazılar yerine, insanlara faydalı olan, insanların problemlerini çözen faydalı ve özgün içerik olmalıdır.

Benzer Derslerimiz:

Paylaşmak Güzeldir :)

2 thoughts on “Google Panda Nedir? Özgün İçeriğin Önemi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.