Google Facebook ve Twitter Linkleri

Son zamanlarda yazdığım seo dersleri ve yayınladığım seo videolarında; Google’ın insanlara hizmet verirken, arama sonuçlarıyla en ilgili ve insanlara faydalı sonuçlar verebilmek için sürekli olarak kendini geliştirdiğinden her fırsatta bahsetmeye çalışıyorum. İşte bu yüzden Google, panda güncellemesiyle son zamanda ezber bozan bazı değişiklikler yaptı.

Özetle söyleyecek olursak, Google web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlerken, öncelikle site içeriğinin özgünlüğüne ve sonra da popularitesine bakıyor. Google yapay zekası, duplicate content denilen kopya içeriği kolayca farkediyor ve buna göre muamale ediyor. Peki, bir site içeriğinin popularitesini nasıl anlıyor diye soracak olursak, işte tam burada, sitelerimizin dışarıdan aldığı paylaşım ve tavsiyelere bakıyor.

Özellikle son zamanlarda sosyal medyanın çok yaygın olarak kullanılması, Google’ın kendini geliştirmesi için kayıtsız kalamayacağı sonucunu da beraberinde getirdi. Google internet aleminde, insanlara faydalı içeriği belirlemek için facebook ve twitter gibi sosyal medyadaki linkleri indexlemeye başladı. Bir web sitesi, twitter ve facebookta ne kadar paylaşılmış ve tavsiye edilmişse, Google bu siteyi o kadar çok sevmeye başladı.

Twitterda paylaşılan linkler he ne kadar gizlenip kısaltılsa da Google ve Twitter arasındaki karşılıklı içerik anlaşması gereği Google tüm bu içeriklerden anında haberdar olabiliyor. Aynı şekilde Google, facebook yorumlarını da indexlemeye başladı. Şimdi konuyu detaylandırmak için webrazzide yayınlanana bir haberi olduğu gibi sizinle paylaşmak istiyorum.

Facebook’un özellikle batı ülkelerinde inanılmaz bir bağımlılık yaratması, beraberinde Facebook’a bağlı araçların da büyük ilgiyle kullanımına sebep oldu. Kullanıcı deneyimi ve yayılım anlamında Facebook Yorumlar bu anlamda büyük fayda sağlasa da Google’da yorumların indexlenememesi gibi sorunlar yaşanıyordu

Digital Inspiration‘ın haberiyle ortaya çıktığına göre Google, Facebook yorumlarını sonunda indexlemeye başlamış. Daha sonrasında ise Google’da Spam içerikten sorumlu takım lideri Matt Cutts, Twitter’dan gönderdiği tweetle Googlebotlarının Ajax/Javascriptle oluşturulan dinamik yorum içeriklerini indexlemeye başladığı açıkladı.

Yayıncılar için içeriğin yayılımı anlamında büyük avantajlar sağlayan Facebook Yorumların, birkaç eksik tarafı da vardı. Yorum içeriğinin direkt Facebook’a aktarılması ve oradan yönetilmesi dışında, Facebook yorumlarını kullanmaktan vazgeçildiğinde yorumların Facebook’tan indirilmesi ve eski sisteme yüklenebilmesi konusunda entegrasyon sorunları söz konusu. Yorumlarımızı hiçbir zaman Facebook’tan kendi sistemimize aktarmadığımızı varsayarsak yine de dinamik olan yorum bölümünün Google tarafından indexlenememesi SEO anlamında büyük bir kayıp yaşatıyordu.

Bu sorun Google’ın botlarında yaptığı geliştirmeyle bugünden itibaren aşıldı ancak entegrasyon ve içeriğin sahipliği ile kayıpların önüne geçilmesi anlamında eksiklikler söz konusu.

Bugün yeni bir site açarsam herhalde kullanmaktan çekinmeyeceğim Facebook Yorumların daha ne kadar geliştirileceği ise asıl merak konusu. Aylar önce açılan Facebook Yorumlarda benim bildiğim kadarıyla herhangi bir büyük geliştirme yapılmadı. Facebook’un yorum özelliğinden kısa sürede vazgeçmeyeceğini düşünüyorum ancak özelliğin biraz daha geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Facebook Yorumlar ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı Ali Altuğ Koca tarafından yazılmış olup Webrazzi‘de yayınlanmıştır.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere, hoşcakalın.

Benzer seo dersleri:

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.