Google Adwords Reklamları

Bugünkü dersimizde, internetten para kazanma işinin en önemli ayaklarından biri olan Google Adwords, yani Google reklamları konusunu genel hatlarıyla inceleyeceğiz.  Öncelikle “reklam” kavramını genel olarak bir düşünün. Belki de aklınıza gelen ilk şey televizyon reklamları ve gazete reklamları olacaktır. Evet, televizyon reklamları, günümüzde de halen önemini koruyarak, firmaların markalarını tanıtmak için çok büyük bütçeler ayırdıkları büyük bir pazardır.

İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte tanıştığımız kavramlardan biri de internet reklamları, yani şimdi detaylarını anlatmaya başlayacağımız Google reklamlarıdır. Gerçekten de Google reklamları ticari olarak, yani para kazanma bakımından çok güçlü bir araçtır. Bu cümleyi çok basit bir örnek vererek açıklayalım.

Örneğin bir ürününüz var ve televizyon reklamlarıyla ürününüzü tanıtıp satışlarınızı arttırmak ve daha çok para kazanmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle çok büyük bir bütçeniz olması lazım. Televizyon reklamlarında, ürününüzün reklamını kadın-erkek, çocuk-büyük, ilgili-ilgisiz herkes izler ve siz reklamınızı kaç kişinin ya da kimlerin izlediğine bakmaksızın reklam maliyetini ödemek zorundasınız.

Ancak Google reklamlarında ürününüzün reklamı, sadece sizin belirlediğiniz anahtar kelimeleri internette arama motorlarında arayan insanlara gösterilir. Ancak yine de reklamlarınız gösterildi diye para ödemezsiniz. Reklam maliyetiniz, sadece reklamınıza tıklandığında oluşur. Buna “Pay Per Click” (tıklama başına ödeme) reklamları diyoruz. İşte bu, Google Adwords reklamlarının en güzel özelliklerinden biri olup, televizyon reklamlarına göre en büyük avantajıdır.

google-adwords

Adwors marketing’de, ürününüzün ya da sitenizin reklamı görüntülendiğinde değil, tıklandığında ödeme yaparsınız. Online pazarlama yöntemi, bunu bir adım daha ileri taşıyarak, ürününüzün ya da sitenizin reklamı tıklandığında değil, sadece satış gerçekleştiğinde ödeme yaparsınız. Ürün sahipleri için online komisyon ortaklığı yönteminin gücü de buradadır. Online satış ortaklığı konusunu daha önceki yazımızda anlattığımız için şimdi Google Adwords konusuna geri dönelim.

Sasede Google Adwords konusunda kendinizi geliştirmiş olsanız bile internetten para kazanma konusunda büyük bir yol almış olursunuz. Çünkü Google Adswords gerçekten çok güçlüdür. Doğru anahtar kelime seçimiyle dakikalar içinde sitenize, ürününüzü satın almaya odaklanmış bir sürü ziyaretçi çekip satış yapabilirsiniz.

Google adwords, bir yazıda anlatılamayacak kadar geniş bir konudur. Bu yazımızda sizlere, sadece Google adwords konusunda genel bilgiler vererek, sizlerde bir farkındalık oluşturmaya gayret ediyorum. Google adwords incelikleri ve kaliteli bir reklam kampanyası oluşturmayı iyi öğrenirseniz, kolunuza bir altın bilezik takmış olursunuz. Bu konuda kendinizi geliştirebileceğiniz kaynakları bu yazının altında sizlerle paylaşacağım. Şimdi aşağıdaki Google Adwords videolarını izleyerek yukarıda anlattıklarımızı özetlemiş ve biraz daha detaya inmiş olalım.

Google Adwords Nedir?

Google arama motorunda bir kelime ya da kelime grubu ile arama yapıldığında, sayfanın hemen üst ve sağ bölümünde bir takım reklamlar görüntülenir. Bu reklamlar, arama yapılan anahtar kelimeyle ilintili reklamlardır. Çok küçük bütçelerle bile Google Adwords’te reklam vermeye başlayabilirsiniz. Günlük 10-20 liralık bütçelerle reklam kampanyaları oluşturup, sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

AdWords’te Reklam Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Google AdWords’te daha çok PPC (Pay Per Click) tıklama başına ödeme dediğimiz bir ücret politikası uygulanmaktadır. Reklamınız göründüğünde değil, tıklandığında ödeme yapmanız gerekir. Her tıklama başına ödememiz gereken tutar ise, anahtar kelimenizin o dönemki rekabet durumuna göre belirlenir. Adwords’te reklam bütçenizi kendiniz belirlersiniz. Reklamlarınızın ne zaman ve ne kadar gösterileceğini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Google AdWords’ün Diğer Reklamlara Göre Avantajları Nelerdir?

Google Adwords’te reklamlarınız, sadece o anda ürün ya da hizmetinizle ilgili arama yapan, bir başka deyişle satın almaya hazır müşterilere gösterilir. Yani reklamlarınız, ürününüzle hiç ilgisi olmayan kişilere gösterilmez. Böylece reklam bütçenizi en etkili şekilde kullanmış olursunuz. Ayrıca istediğiniz zaman, reklamlarınızın içeriği ve ayarlarını kolayca değiştirebilirsiniz. Google Adwords’te tüm kontrol tamamen sizdedir.

Google AdWords’te reklamlar nerede gösteriliyor?

Reklamlarınız, arama sonuçlarının sergilendiği sayfanın üstünde ve sağ tarafında gösterilir. Google adworste en çok kullanılan reklamlardan biri de metin reklamlarıdır. Metin reklmalarının yapısı ve reklam metni yazarken dikkat etmeniz gereken noktalarla ilgili aşağıdaki videoyu izleyin.

Google AdWords İstatistikleri Nelerdir?

Google Adwords’te reklamlarınızın toplam kaç kere görüntülendiği, toplam kaç kere tıklandığı, hangi anahtar kelime sorgusunda kaç kere görüntülenip tıklandığını görebilirsiniz. Reklamlarınızın tıklanma oranları son derece önemlidir. Son kullanıcıların reklamlarınıza ne kadar rağbet ettiklerini tıklama oranından anlayıp, reklamlarınıza çeki düzen verebilirsiniz.

Son olarak Google Adwors reklamlarını detaylı olarak öğrenebileceğiniz Türkçe kaynaklardan bahsetmek istiyorum. Bu kaynaklardan birincisi Goomass Eğitim Kitidir. Google Kazançları, bir elektronik kitaptır. Kitabı bilgisayarınıza indirip okuyabilirsiniz. Bu kitapta yurt dışı satış ortaklığı platformları ve Google Adwords konusu ayrıntılı ve resimli olarak anlatılmıştır. Goomass Kitini detaylı olarak incelemek için burayı tıklayın.

Goomass Eğitim Kiti, Google Adwords konusunda sizlere tavsiye edeceğim en iyi Türkçe kaynaktır. Google Kazançları Kitabı’na göre çok daha detaylı bir eğitim paketidir. Google Kazançları kitabındaki gibi sadece Google Adword konusunda değil, online komisyon ortaklığı ile internetten para kazanmak için gerekli olan daha bir çok konuda faydalı vedetaylı bilgiler bulabileceğiniz komplike bir eğitim setidir Goomass.  Goomass eğitim paketindeki Adwords eğitimi bölümünde öğreneceğiniz sadece birkaç konuyu şöyle özetleyebilirim.

  • İnternette Reklamcılık ve Online Pazarlama: Günümüz reklamlarıyla internet reklamları arasındaki farkları ve benzerlikleri iyi anlamak, internet reklamcılığı konusunda başarıyı sağlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Google Adwords Nedir: Google Adwords hakkında ayrıntlı bilgiler bulacağınız bu bölümde, Adwords’ün ilk yıllarından bugüne gösterdiği gelişmeleri öğreneceksiniz.
  • Tıklama Başı Ödeme (Pay-Per-Click) Reklamcılığı Nedir:  Bir satış ortağı olarak PPC reklamcılığını iyi ve etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmeniz çok önemlidir.
  • Adwords ve PPC Reklamcığının Avantajları Nelerdir: Bu bölümde, PPC ile fiilen tanışacak, Adwords’ü yakından tanıyacak, Adwords ile diğer reklam ağları arasındaki farklılıkları görecek ve doğrudan pazarlamaya ilk adımı atmış olacaksınız.
  • Yeni bir Adwords Hesabı Oluşturma: Şimdi harekete geçme zamanıdır. Resimli anlatımla kolayca Google Adwords hesabınızı açabilirsiniz.
  • Amaç, Pazar Araştırması, Analiz ve Seçim: Bu bölümde, Adwords’ü kullanmaya başlamadan önce neler yapmanız gerektiğini, nasıl bir plan oluşturacağınızı, stratejinizi test ve analiz etmeyi ve nasıl doğru seçimler yapacağınızı öğreneceksiniz.

Goomass Eğitim Setindeki Google Adwors eğitim başlıklarının hepsini burada paylaşmam mümkün görünmüyor. Ancak, Goomass Eğitim paketini kullanan biri olarak internetten para kazanmanın inceliklerini öğrenmek isteyen herkese, çok detaylı ve kapsamlı hazırlanmış olan Goomass Eğitim Kitini gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Daha önce şu yazımda Goomass Eğitim Kitiyle ilgili ayrıntılı bilgileri sizlere aktarmıştım. Goomass Kiti’ni incelemek için burayı tıklayın.

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.