Google Adsense Reklamlarıyla Para Kazanmak

İnternette para kazanma yollarından biri de “adsense” adı verilen reklam programlarıyla para kazanmaktır. Kendinize ait bir websitesi ya da blogunuz varsa, çeşitli adsense reklam yayıncılarına kayıt olduktan sonra, kaydolduğunuz adsense reklam programlarından alacağınız kodları websitenize ya da blogunuza eklemek suretiyle para kazanabilirsiniz. Bu reklamlar sitenize gelen ziyaretçiler tarafından her tıklandığında size bir miktar para kazandırır. Yani, bu reklamlar genellikle PPC (pay per click) adı verilen tıklama başına ödeme yapan reklamlardır.

Her tıklama için kazanacağınız para miktarı, kayıt olduğunuz adsense reklam yayıncısının, söz konusu reklamla ilgili anahtar kelimeler için reklam verenlerden aldığı teklife göre değişiklik gösterir. Bu da, ilgili anahtar kelimelerinin piyasadaki rekabet durumuna göre yüksek ya da düşük olabilir.

Adsense reklamlarıyla para kazanmak, özellikle yeni başlayanlar için çok kazandıran bir yol değildir. Adsense reklamlarıyla hatırı sayılır bir para kazanmak için öncelikle website ya da blogunuzun çok ciddi bir ziyaretçi trafiğine sahip olması gerekir.  O yüzden internetten hatrı sayılır para kazanmak istiyorsanız sizlere online pazarlama yöntemlerini öğrenmenizi ve uygulamanızı tavsiye ediyorum. Online kazanç ortaklığı yaparak başkalarının ürünlerini, başkalarına satarak yüksek komisyon oranlarıyla daha çok para kazanabilirsiniz.

Bulduğunuz ürünlerini tanıtmak için kurduğunuz website ve bloglarda adsense reklamlarını da yayınlayabilirsiniz. Ancak adsense reklamlarıyla tıklama başına kazanacağınız para miktarı, dijital ürün satışından kazanacağınız komisyondan çok daha düşük olduğundan bunu pek tavsiye etmiyorum. Online pazarlama, her durumda adsense reklamlarından daha çok para kazandırır. Siz de stratejinizi, online pazarlama odaklı geliştirirseniz çok daha başarılı olursunuz.

Şahsen ben bazı bloglarımda her iki yöntemi birlikte kullanarak, ürün tanıtımı yaptığım kendi bloglarımda, satış ortaklığı linklerimin olmadığı sadece bazı yazıların içinde adsense reklamları yayınlıyorum. Yani büyük ağırlığı dijital ürün tanıtımlarına ayırıp, çok az da adsese reklamları yayınladığım durumlar var. Bir sonraki yazımda sizlere tanıtacağım wordpress eklentisiyle istediğiniz yazı içinde adsense reklamı gösterip engelleyebilirsiniz. Ama önce en büyük ve en çok kullanılan adsense programı olan Google adsense’ten bahsedelim.

Google Adsense Reklamları

Bildiğiniz ya da tahmin ettiğiniz gibi Google, internet reklam pazarının çok büyük bir kısmını elinde bulundurmaktadır. Google bunu, kullanıcılara sunduğu harika hizmetlere ve buna bağlı olarak çok tercih edilip kullanılmasına borçludur. Google adsense programı da elbette en çok tercih edilen ve kullanılan adsense reklam programıdır.

Yeri gelmişken kavram karışıklığını önlemek için Google adwords’ten biraz bahsetmekte fayda var. Google adwords, website ve blogumuza ziyaretçi çekmek için Google’a ücretini ödeyerek reklam verebileceğimiz bir reklam programıdır. Yani, Google adsense’te bizler, sitemizde görüntülenip tıklanan reklamlar için para kazanıyorken, Google adwords’te bunun tam tersi olarak para verip sitemize ziyaretçi çekiyoruz.

Google adwords reklamlarıyla dakikalar içerisinde, doğru anahtar kelime listeleri kullanarak, satın almaya odaklı müşterileri sitemize çekebilir ve bekli de aynı gün içinde online pazarlama yaptığınız ürünlerimizin satışını gerçekleştirebiliriz.  İşte Google adwords, doğru kullanmayı öğrendiğinizde, size çok para kazandırabilecek çok etkili ve güçlü bir araçtır. Google adwords programını daha sonra başka bir yazıda detaylı olarak anlatacağım. İlgili arkadaşlar A’dan Z’ye Google Adwords konusunu çok detaylı ve resimli anlatan Goomass eğitim kitini burayı tıklayarak inceleyebilirler. Şimdi adsense konusuna geri dönelim.

Google adsense reklamlarından para kazanmak için, öncelikle Google Adsense sitesine giderek üyelik işlemlerini doğru ve eksiksiz olarak tamamlamanız gerekiyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra AdSense kurulumu sayfasından sitenizin tasarımına göre reklamlarınızı özelleştirebilir, reklam kodunuzu alıp sitenizde yayınlayabilirsiniz.

Google adsense reklamlarından en iyi tıklama oranını sağlamak için reklamlarınızı yazı içinde göstermenizi tavsiye ederim. Yazı başlığınızın hemen altında ve yazının sonunda görüntülenen reklamlar en iyi tıklanma oranını sağlayarak gelirlerinizi arttıracaktır. WordPress blogunuzda bunu nasıl yapacağınızı bir sonraki yazımızda tanıtacağım wordpress eklentisiyle kolayca yapabilirsiniz.

Blogger ile blog yazarlığı yapanlar, şablon tasarımcısı bölümünden html düzenleme kısmına gelerek kullandıkları temayı düzenlemek suretiyle reklam kodlarını yazı içinde gösterebilirler. Bloggerda yazı içinde reklam göstermek için öncelikle reklam kodlarınızı blogger yapısına uygun hale getirmeniz gerekiyor. “Adsense converter” terimiyle arama yaparak bu tür sitelere ulaşabilirsiniz. Adsense kodlarınızı konvert etmek için şuradaki siteyi de kullanabilirsiniz (reklam kodunu yapıştırıp convert butonuna tıklayın).

Son olarak Google adsense konusunda dikkat etmeniz gereken şeyleri belirtmekte fayda var. Google, bazı durumlarda adsense hesaplarını askıya alabilir ya da komple banlayabilir. Kısaca Google AdSense Program Politikaları’nı ihlal etmemeniz gerekiyor. Spam diye tabir edilen, arama motorlarını ya da siteye giren ziyaretçileri kandırmaya yönelik her türlü hareketiniz Google tarafından fark edilirse (ki Google’ın yapay zekası bunları çok çabuk farkeder) hesabınız banlanabilir. Asla kendi reklamlarınıza tıklamayın. Ve arkadaşlarınıza reklamlarınıza tıklamalarını söylemeyin. Google bunu da çabucak fark edecek ve sizi cezalandıracaktır.

Bu yazıyı Google adsense giriş olarak kabul ediyorum ve daha fazla uzatmamak için “Wordpress’te yazı içinde reklam gösterme” konusunu, WordPress adsense eklentisiyle birlikte anlatmayı bir sonraki yazımıza bırakıyorum. Fırsat bulabilirsem bu konuyu videolu anlatım olarak paylaşacağım. Hepinize bol kazançlar dilerim.

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Google Adsense Reklamlarıyla Para Kazanmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.