google-sosyal-arama

Googla Arama Sonuçları Sosyalleşiyor

Gün geçmiyor ki Google tarafından bir yenilik daha piyasaya çıkmasın. Google’ın yakında uygulamaya başlayacağı yenilikten bahsetmeden önce biraz fikir jimnastiği yapalım. Google bunu neden yapıyor? Yani zaten internet aleminde kral olmuş, kocaman bir piyasaha hitap ediyor bir dünya cirosu var. Mevcut durumunu muhafaza etsem bile, bi daha sırtım yere gelmez diye düşünüp sürekli yenilik peşinde koşmazdı.

Google’ın ve (özellikle teknoloji alanında faaliyet gösteren) başarılı şirketlerin sürekli yenilik peşinde koşmalarının bir sebebi var. İnternet dersleri sitemi ilk kurduğumda yayınladığım ilk yazıda sizlerle bir anektod paylaşmıştım. Aşağıdaki paragrafta da tekrarladığım bu anektoda göre, zamanın ve teknolojinin çok hızlı değiştiği bir dönemde kendinizi daha hızlı değiştirmezseniz sonunuz hiç de iyi olmayacaktır.

Bir rafting hocası, bu spora yeni başlayanlara taktikler verirken şunu anlatıyordu. Nehrin en azgın bölümüne geldiğinizde, suların en coşkun ve sert aktığı bölgede daha hızlı kürek çekmek zorundasınız. Böylece halen kontrolü elinizde bulundurabilirsiniz. Tam aksini yapıp botunuzu yavaşlatmaya çalışarak ters yönde kürek çekerseniz alabora olursunuz.

Şimdi gelelim Google tarafındaki yeni habere. Sizlere zaman zaman alıntılar yaptığım webrazzi sitesinde yayınlanan bir habere göre Google, artık arama sonuçlarını kişiselleştirecek. Yani sizin, takip ettiğiniz insanlara, paylaştığınız resim, video ve web içeriklerine göre topladığı bilgilerle size ait bir web kişiliği ortaya çıkmış olacak.

Daha sonra siz Google’da bir şey aradığınızda, sizin ilgi alanlarınıza en yakın sonuçları size sunmaya çalışacak. Bu gerçekten son zamanların en büyük yeniliklerinden biridir. Bu yenilikle Google, Facebook ve Twitter’in güçlü olduğu sosyal medyada, Google+ ile ben de varım iddiasını daha da güçlendirmiş olacak. Şimdi, Fırat DEMİREL’in webrazzideki haberinin detaylarına göz atalım.

Google’a karşı arama tarafında yapılan eleştirilerin hemen hepsinin haklılık payı vardı. İnanılmaz bir hızda üretilen içerikleri, kuralları alt etmek isteyenlere rağmen mükemmel bir şekilde sınıflandırmak da elbette kolay değildi.

Bugün Google tüm eleştirileri ortadan kaldırabilecek oldukça önemli bir güncellemeye hazırlanıyor. Google arama sonuçları hiç olmadığı kadar sosyalleşiyor.

Kişi odaklı’ ve ‘genel’ olarak ikiye ayrılacak yeni Google araması, öncelikle Amerika’da İngilizce olarak kullanılmaya başlanacak. Servis daha sonra tüm dünyaya yayılacak, yenilikler Google’ın kişi odaklı web stratejisinde büyük bir bir adım olarak hayatımıza girmiş olacak. Hatta bu son güncelleme zaman içinde Google’ı bir sosyal ağ olarak adlandırmamızın başlangıcı sayılabilir.

Söz konusu yenilikleri kısaca göz atıp, labirente yukardan bakmaya devam edelim

Google’ın yeni arama teknolojilerinde şu başlıklar öne çıkacak.

1. Kişisel Sonuçlar: Size özel sonuçları bulmanızı sağlayacak bu özellik ile kendi yarattığınız ya da özellikle sizinle paylaşılmış Google+ içeriklerini arama sonuçları sayfasında görebilmenizi sağlayacak.

 2. Aramada Profiller: Otomatik tamamlama ve sonuçlarda size yakın olan ya da ilgilendiğiniz insanları listeleyerek, hemen takip edebilmenizi sağlayacak ve;

 3. Kişiler ve Sayfalar: Google+’da ilgilendiğiniz konulara ilişkin profillere, sayfalara ulaşmanızı ve bunları birkaç tık ile takip edebilmenizi sağlayacak. Çünkü neredeyse her sorgunun arkasında insanlar  mevcut.

 4. Güvenli Arama:  Google’a giriş yaptığınızda arama sonuçlarınız, size özel içerikler de dahil olmak üzere, Gmail’de olduğu gibi yüksek şifreleme standartları tarafından korunuyor olacak.

5. Kontrol hakkı: Dilerseniz web geçmişinizde herhangi bir arkadaşınızın paylaştığı bilgi veya kendi özel içeriğiniz  arama sonuçlarında sizin karşınıza çıkmayacak.  Konum ve dil gibi kullanılan diğer içeriksel işaretlerin kontrolü için de ayrı bir arama ayarları seçeneğinden düzenlenebilecek.

google-sosyal-arama

Tüm bu özellikler Google’ın Google+’ı içselleştirmesi anlamına geliyor. Bu da Google+’ın tek bir ürün olması anlamına geliyor; Yani tamamen kullanıcı odaklı bir Google ve çoğunlukla kullanıcılar etrafında dönen içerikler, dolayısıyla kullanıcıları daha iyi tanıyan bir online reklam devi, kişiselleştirilmiş sonuçlar ve Facebook gibi kullanıcı odaklı, daha isabetli reklamlar… (Facebook’un reklamlarından ne derece memnun olduğumuzu da tartışmak gerek).

Bu haberin devamını okumak için burayı tıklayın.

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.