Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır

Materyalistler genellikle eşya ile ilgilenirken, Budistler temelde özgürlükle ilgilenir. Budizm orta yoldur ve bu yüzden fiziksel mutluluğa karşı değillerdir. Özgürlüğün önündeki engel zenginlik değil, zenginliğe bağlılıktır. Asıl engel, insanın hoşuna giden şeylerden zevk almak yerine onlara sahip olmayı arzulamaktır. İşte bu yüzden Budist ekonomisinin odak noktası, sadelik ve sertlik karşıtlığıdır.

Modern ekonomistler ve tüketim toplumu için bunu anlamak çok zordur. Onlar genellikle hayat standardını yıllık tüketim miktarıyla ölçmeye alışmışlardır. Her zaman daha çok tüketen insanların, daha az tüketen insanlardan daha iyi ve mutlu olduğunu varsayarlar. Bir Budist ekonomist, bu yaklaşımı aşırı mantıksız bulacaktır: İnsan mutluluğunu gerçekleştirmek için tek araç tüketim olduğundan, amaç minimum tüketimle maksimum mutluluğu elde etmek olmalıdır. Hâlbuki ne kadar az didinme ve uğraşma varsa, kaliteli yaşamak için o kadar çok zaman ve güç kalır.

E.F. Shumacher, Small Is Beautiful (Küçük Güzeldir)

finansal-özgürlük

İtiraf etmeliyim ki benim ekonomik başarı tarifim, pek çok insandan alacağınız öğütlerden çok farklıdır. Kitapçılar, zengin olmak ve para kazanmakla ilgili kitaplarla doludur. Ancak hepsi de şu temel felsefi varsayıma dayanmaktadır: Temelde “daha çok” para, mutluluk ve başarı için daima daha iyidir.

“Haftada dört saat” ya da “Taşınabilir İmparatorluğunuz” gibi, benim tavsiye ettiğim kitapların bile altında yatan temel felsefe zengin olmaktır. Bu yazarların hepsi katı bir şekilde temel kapitalist düşünceyi merkeze almaktadırlar.

Benim felsefem, esasen bir Budist ekonomisidir. Diğerleri başarı ve zenginlikten bahsederken benim ilgilendiğim özgürlüktür. Ben de özgürlükten bahsederken; finansal özgürlüğü, fiziksel özgürlüğü, duygusal özgürlüğü ve zihinsel özgürlüğü ve son olarak ruhsal özgürlüğü kastediyorum. Bununla birlikte şimdilik, hayatımda uyguladığım finansal ve fiziksel özgürlükten bahsetmeye çalışacağım.

Zenginlik arayışı ile özgürlük arayışı arasında çok derin farklar olduğunu anlamak çok önemlidir. Şu an yürürlükte olan finansal öğreti, daima “daha çok” kavramına odaklanmaktadır.

Hâlbuki benim başlangıç noktamda “daha az” kavramı bulunmaktadır. Sadeleştirme, benim finansal özgürlük anlayışımın özünü teşkil eder. Daha aza ihtiyaç duymayı öğrendiğinizde, otomatik olarak daha özgür hale gelirsiniz. Daha küçük ve daha ucuz olan bir yaşam alanına ihtiyaç duymayı öğrenin.

Daha küçük ve daha ucuz bir arabaya ihtiyacınızı gidermeyi öğrenin. Ya da daha iyisi bir motosikletle ihtiyacınızı giderin. Ya da, daha da iyisi bir aracınız olmadan yaşamayı öğrenin. Daha az ve daha küçük araç gereçlerle ihtiyaçlarınızı gidermeyi öğrenin. Daha az ve daha ucuz elbiselerle ihtiyacınızı karşılamayı öğrenin.

Basitleştirme, basitleştirme, basitleştirme… Bu benim başarı yöntemimin özüdür. Bir iş kurmayı düşünmeden önce, borçları düzene koymadan önce, para kazanmayı ya da haftada daha az saat çalışmayı düşünmeden önce hayatınızın her alanında basitleştirmeyi uygulayın. Israrla, sürekli ve katı bir şekilde bunu uygulayın. Moda haline gelmiş, gereksiz ve rahatsız edici alışkanlıklarınızdan kurtulun. Özlemlerinize odaklanın.

İşte bu özgürlüğün temelidir. Bunu yapmaksızın daima bir köle olursunuz. Ne kadar paraya sahip olduğunuzun bir önemi yok. Çünkü hep daha fazlasını isteyeceksiniz ve işte bu yüzden ekonominin ve çalışmanın bir kölesi olarak kalırsınız.

Diğer taraftan, eğer sıkı bir şekilde basitleştirmeyi uygularsanız finansal özgürlüğün düşündüğünüzden daha kolay gerçekleştiğini göreceksiniz. Daha az çalışıp, daha çok yaşadığınızı göreceksiniz. Sıkıcı işinizden ve patronunuzdan kurtulmanın düşündüğünüzden çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Borçlarınızı ödemenin düşündüğünüzden daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Para konusunda çok daha az stres yaptığınızı fark edeceksiniz. Hayatınızda çok daha fazla seçeneğin olduğunu fark edeceksiniz. Para biriktirmenin, seyahat etmenin, sürekli ertelediğiniz şeyleri yapmanın daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Basitleştirme; başlangıç noktası, merkez, esas ve bitiş noktasıdır. Bu sizin finansal özgürlüğünüzün anahtarıdır.

Effortless EnglishKurucusu A.J. Hoge’un İş Başarısı Derslerinden tercüme edilmiştir.

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.