Blogger Yeniden Açılıyor

Google’ın ücretsiz blog hizmeti olan Blogger’in tekrar kapandığını bir önceki yazımızda duyurmuştuk. Bugün internette rastladığım sevindirici bir haberle, Blogger’a erişimin yeniden sağlanacağını öğrenmiş bulunuyorum. Bu sevindirici haberi sizinle de paylaşmak istedim.

Bu haberi gerçekten sevindirici bulmakla birlikte, bir önceki yazımda da belirttiğim gibi, ücretsiz web hizmetlerinde ne zaman ne olacağı belli olmaz. daha önce de kapatılan Blogger tekrar kapatılır mı bilemem. Ancak siz siz olun, önem verdiğiniz çalışmaları yayınlayacağınız web sitelerinizi kendi hostinginizde yayınlayın. Şimdi, Webrazzi.com da rastladığımı haberin detaylarını aktarayım.

Google ile Digitürk arasında karşılıklı açıklamalar yapılmasına neden olan son Blogspot engellemesi kaldırılıyor. Diyarbakır 5. Asliye Ceza mahkemesince verilen kararın bozulduğu bilişim hukuku uzmanı Doç. Dr. Yaman Akdeniz tarafından dün akşam saatlerinde paylaşıldı.

Kararın internet servis sağlayıcılara (ISS) ulaşması ile Blogspot.com’a erişimin bir kaç gün içinde mümkün olacağını söyleyen Akdeniz‘in aktardığına göre bilirkişi incelemesi sonrasında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından erişim engelleme kararı kesin olarak kaldırılmış durumda.

Karar metninde 6 IP adresi için engellemenin kaldırılacağı açıklanmış ve davaya sebep olan goltvnet.blogspot.com, sportrhd.blogspot.com, trgoals2.blogspot.com, freesoccertrhd.blogspot.com ve izleligtvblog.blogspot.com adresli bloglar blogspot.com’dan kaldırılmış.

Kapatma kararına Google’ın da dahil olduğu farklı kanallardan itirazlar yapılmıştı. Kararın bu itirazların hangisi neticesinde kaldırıldığını net olarak bilmiyoruz ama Akdeniz, konuyla yakınen ilgilendiklerini ifade ediyor. İlk kararın ardından Digitürk avukatı başka maç yayınlarının da yapıldığına dair tespit istemiş ancak onların bu dosya ile bir alakası olup olmadığı dile getirilmediği Akdeniz tarafından paylaşılmış.

Bugün İstanbul mahkemelerinden birinin daha Blogspot’a karşı alınan erişim engelleme kararının kaldırıldığını aktaran Akdeniz, bu kararın uygulanması durumunda tüm IP adreslerinden blogspot’a erişimin rahatlayacağını söylüyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Digitürk’ün yasadışı Lig TV yayını yapılmasına yönelik açtığı bu dava da tartışmalara neden olmuştu. Kapatma talebine yönelik dilekçede blogspot.com adresi olması eleştirilere haklılık kazandırırken, konunun yasal boyuta intikal etmeden önceki süreci hala belirsizliğini koruyordu.

Güncelleme: Google SXSW etkinliğinde Blogspot (Blogger) üzerinde bir takım geliştirmeler yaptığını duyurdu. Yeni Google Profiller‘e benzeyen arayüz oldukça iyi duruyor ve Blogspot’u o eskimiş arayüzden kurtararak Google’ın önünü açıyor.

Google Web Toolkit ile modern bir görünüme kavuşan Blogger’ın 7 yıl içinde 250 bin aktif okuyucudan 400 milyon aktif okuyucuya ulaştığı paylaşılmış. 50 dilde hizmet veren servis trafiğinin %75′ini ABD dışından çekiyormuş.

Kendi Hostinginizde Web Sitesi Kurmak:

Paylaşmak Güzeldir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.