blog nedir ne işe yarar

Blog Nedir Ne İşe Yarar?

Eskiden insanlar birbirlerine mektup yazardı. Şimdilerde e-mail atıyorlar. Ve eskiden insanlar günlük tutardı. Ben de bir zamanlar günlük yazıyordum. Belki aranızda halen günlük tutanlar vardır. Ancak günümüzde internetin hayatımıza girmesi ve hızla yayılmasıyla birlikte günlüklerin yerini de bloglar almış durumdadır.

Blog Nedir?

Blog, eskiden ajanda tarzı defterlerimize yazdığımız günlüklerin internet ortamında tutulması fikriyle ortaya çıkmış küçük websiteleridir diyebiliriz. Bizler günlüklerimizi internet ortamında tutabileceğimiz gibi, onları arkadaşlarımızla ve herkesle de paylaşabiliyoruz.

blog-acma

İnternet üzerinden yüz binlerce insana ulaşabilmenin kolaylığı ve blog fikri birleşince, sadece günlük tutmak değil, ilgi alanlarımızla ilgili paylaşımlar yapmaktan, yemek tarifleri yayınlamaya, teknoloji, hayat, çocuk bakımı, yemek, din ya da aklınıza gelmeyecek yüzlerce konuda blog açmak mümkün.

Video: “Blog Nedir, Blogger Kimdir”

Blogların diğer bir avantajı da insanların yorumlarıyla blogunuza katkı yapabilmeleridir. Böylece yazdığınız konularla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve fikirlere ulaşmak mümkün oluyor. Bloglara yapılan yorumlar sayesinde hem blogunuz içerik olarak zenginleşmiş oluyor ve hem de siz insanların tepkilerini ölçmüş oluyorsunuz.

Nasıl Blog Açılır?

Blog açma fikri ilk yaygınlaşmaya başladığı sıralarda Türkçe blog servisleri henüz yoktu ve kaliteli blog hizmetlerinin hepsi İngilizceydi. Ancak şimdilerde birçok Türkçe altyapısı bulunan blog servisleri bulunuyor. Bu blog servislerine ücretsi üye olarak hiç ingilizce bilmeden de kolayca ve çabucak blog açabilirsiniz.

Blog açmak için Google’ın ücretsiz hizmeti olan Blogger’i (http://www.blogger.com/) kullanmanızı tavsiye edebilirim. Blogger ile kendinize ait bir blog açmak saniyelik iş ve çok kolay. Daha önce sizlere ücretsiz olarak nasıl blog açabileceğinizi detaylarıyla açıklamıştık.

Blog işine yeni başlayanlara blogger ile başlamalarını tavsiye ediyorum. Ücretsiz olarak oluşturduğunuz blogunuzda kendinizi geliştirdikten sonra yani bu işlere aşina olmaya başlayıp kendinizi daha profesyonel hissettiğinizde küçük bir hosting paketi (blogunuzu barındıracağınız yer) ve bir domain (alan adı) alarak yine ücretsiz bir blog alt yapısı olan wordpress’e geçmenizi tavsiye ediyorum. (Kolay wordpress kurulumu videolu anlatımı izlemek için burayı tıklayın) Bizim internetdersleri.net sitemiz de wordpress tabanlı bir blogtur.

en iyi hosting şirketi ve domain

Blog açmak ve blog tutmakla ilgili internette biraz araştırma yaparak ihtiyacınız olan hertürlü bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Bizim sitemizde de sizlerle bu konuda çeşitli paylaşımlar yapmaya gayret ediyoruz. Son olarak blog işini biraz ciddiye alarak blog yazarak para kazanabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda blog yazarak internetten para kazanmakla ilgili önemli bilgiler paylaşacağım.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak para kazanmak hakkında ilerleyen zamanda detaylı bilgiler vereceğiz ancak meseleyi kısa ve öz olarak şu şekilde özetleyebiliriz. Siz önce kendinize bir blog açıyorsunuz. Sonra özgün içerikler üretip blogunuzda yayınlıyorsunuz. Yayınladığınız içerikleri sosyal medyada paylaşmayı unutmuyorsunuz. Zamanla blogunuzdaki özgün ve kaliteli içerikleri fark eden Google amca sizi arama sonuçlarında üst sıralarda göstermeye başlıyor ve günden günde ücretsiz trafiğiniz artıyor.

Burada devreye yine Google amca devreye giriyor ve Adsense reklam programına üye olduğumuzda, reklam kodlarını blogumuza yerleştirip banner tıklamalarından para kazanabiliyoruz. Veya bir takım satış ortaklığı programlarına da katılarak ya da blogumuzdan tanıtım yazısı ve link satarak da para kazanabiliyoruz. Şimdilik bu kadar, hepinize başarılar dileriz…

Kaynak: Hürriyet (şimdi blog zamanı)

Paylaşmak Güzeldir :)

8 thoughts on “Blog Nedir Ne İşe Yarar?”

 1. Buypasa sitesinde istediğiniz ürünü bulabilir ve bu sitede istediğiniz ürünlerin çeşitlerinden istediğinizi seçebilir ve güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

 2. Blog açtığım konu ile ilgili konularda kitap yazmış yada yazıları olan bir yazardan alıntı yapmak istersem konumu desteklemek için bu telif hakkına tabi midir bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz.

  bir de blog bir konu için mi açılabilir yoksa bu konu ile ilgili paylaşım mı yapılabilir yoksa her türlü konuda paylaşım yapabilir miyiz

  1. Kaynak belirterek kitaplardan küçük bölümler alıntılamanız telif hakkına girmez. Ama küçük bir bölüm olmalı. Bu işi abartmadan yapmanız ve mutlaka kaynak göstermeniz gerekir. Aslında bunu direk olarak kitap yazarı veya yayın evinden izinle yapsanız çok daha iyi olur.

  1. Merhaba Selma, blog yazarak para kazanmanın yollarını anlatan bir yazı yayınlamayı düşünüyordum. Ama açıkçası son zamanlarda bu siteye çok fazla zamanımı ayıramıyorum. Genel prensip olarak şunları söyleyebilirim. Bu işin temelinde özgün yazılar yazabilmek yatıyor. Yazdığıınız yazıları blogunuzda veya sitenizde yayınlıyorsunuz. Zamanla Google sizi arama sonuçlarında üst sıralarda göstermeye başladıkça ücretsiz ve organik trafik çekmeye başlıyorsunuz. Blogunuza koyduğunuz reklamlarla da para kazanabiliyorsunzu. Bu iş için kendi wordpress sitenizi kurabileceğniz giib Blogger gibi ücretsiz platformlardan kendinize bir blog açabilirsiniz.

   Bu konularda ayrıntılı olarak kendinizi geliştirmek isterseniz size Goomass setini önerebilirim. İçerisindeki bir çok faydalı eğitim modülünden birisi de yazarak para kazanmak modülüdür. Bu seti incelemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.