Bir Problem Çözmek

“Çabucak başarılı olmak için, belirli bir problemi çözme konusunda uzmanlaşın. Farklı alanlara dağılmadan belli bir konuya odaklanın. Bir çeşit problemi çözme konusunda uzmanlaşın ve insanlar size gelsin. Sonra, iyi ve güvenilir biriyseniz finansal hedeflerinizi çok çabuk elde edeceksiniz.” Robert Kiyosaki.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi basitleştirme başarı derslerimizin ilk adımıdır. Sıradaki adım ise, belirli özellikteki bir sorunun çözümünde uzmanlaşmaktır.

Bu bakış açısıyla düşünmek son derece önemlidir. Bizler, “bir iş sahibi olmak” açısından düşünmeye eğitildik. Sabah kalkarız, 8 ya da daha fazla saat işe gideriz ve sonra eve geliriz. Bununla birlikte, daha başarılı olmak için, bir işten daha fazla bir şeyler yapmalıyız. Pek çok insan, işinde ne yaptığına odaklanmaktadır. Ancak biz belirli bir problemi çözmeye odaklanmalıyız.

Örneğin, Masaj uzmanı olan bir arkadaşım var. Çalıştığı yerden ayrılıp kendi işini kurmak istiyor. Ondan işini tanımlamasını istediğimde bana, insanlara masaj yaptığını söylüyor. İşte bu klasik iş tanımlamasıdır. Ona hayır, insanlara masaj yapmıyorsun dedim. Sen insanları rahatlatıyor ve kas ağrılarını dindiriyorsun. Arkadaşım, ne yaptığına odaklanmıştı. Bense ona çözdüğü probleme odaklanmasını öğrettim.

problem-çözmek

Peki, siz nasıl karar verirsiniz? Hangi problemi çözmelisiniz? Bir liste yapın. Tutkulu olduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Ne yapmayı seversiniz? Neyi yapmakta iyisinizdir? Bunlarla ilgili işlerin bir listesini yapın. Hobilerinizin bir listesini yapın. İyi olduğunuz ve yapmaktan hoşlandığınız her şeyin listesini çıkarın.

Daha sonra bu listeden en sevdiğiniz iki tanesini seçin. Mesela benim arkadaşım masaj ve yogayı seçti. Yani bu ikisi onun tutkuyla yaptığı şeylerdi.

Tutkulu ve iyi olduğunuz alanları belirledikten sonra bu alanlarla ilgili problemleri teşhis etmelisiniz. Sizin ustaca çözebileceğiniz ya da çözmeyi öğrenebileceğiniz problemler nelerdir? Arkadaşımın çözmeyi seçtiği problemler sırt ağrısı ve yüksek stresti.

Bunu şu anki çalıştığınız işinizde bile yapabilirsiniz. Normal, sıkıcı bir çalışan olmak yerine, bir problem çözme uzmanı olabilirsiniz. Şirketinizdeki yaygın bir problemi seçin ve onun çözümünde uzmanlaşın. Normal olmayın. Dikkat çekici olun ve her şeyi yapmaya uğraşmayın. Başarılı olmak için haftada 50 saat çalışmanıza gerek yok. Haftada 30 saat çalışmanıza da gerek yok.

Başarı, uzman bir problem çözücü olmaktan gelir. Başka bir ifadeyle başarı; daha uzun değil, daha zeki çalışmaktan gelir.

Ben bunu kendi ingilizce öğretimimde uyguladım. Yıllar önce ingilizce öğretmeye başladığımda, öğrencilerin birinci probleminin akıcı ingilizce konuşmak olduğunu hemen fark ettim. Öğrencilerin çoğu ingilizce kurslarında daha çok gramer çalışıyorlardı. Pek çoğunun ingilizce okuması ve grameri iyiydi. Ama çok az öğrencinin akıcı ingilizce konuşabiliyor, çabucak ve kolayca anlayabiliyordu.

Ben de bu problemi çözmede uzmanlaşmaya karar verdim. Bunu yapmak için odaklanmam gereken şeyi biliyordum. Özellikle yazmayı öğretmeyi seçmedim. Yazmayı severim. Aslında gazetecilik alanında diplomam var ve serbest yazılar da yazıyorum. Ancak öğrencilerin İngilizce konuşma problemini çözmeye odaklanmam gerekiyordu.   Sonuç olarak ben de, insanların kolayca ve akıcı İngilizce konuşma problemlerini çözmede uzmanlaştım.

Bazen çalıştığım yerlerde bu yüzden bir takım sorunlar yaşadım. Patronlar bende gramer öğretmemi istiyordu. Ama ben, gramer öğretmenin işe yaramadığını biliyordum. Patronlarımın dediklerini önemsemedim. Benim hedefim, iyi bir çalışan olmak değil, öğrencilerimin problemini mümkün olan en iyi şekilde çözmekti. Sonuçta patronlarla sık sık sorun yaşar hale gelmiştim. Ama öğrenciler beni çok seviyordu. Problem çözmede uzmanlaştım, kendi işimi kurdum ve başarılı oldum.

Herkes gibi güvende kalarak işimi yapmaya devam etseydim, bunların hiçbiri olmazdı. Bir spesifik probleme odaklanmak ve onun çözümünde uzmanlaşmak benim başarı anahtarımdı. Bu, sizin de başarı anahtarınızdır.

Sahip olmanız gereken tavır budur. Bir problem çözmenin patronunuzu memnun etmekten daha önemli olup olmadığına karar vermelisiniz. Uzun dönemde başarılı olmanın, kuralları uygulamaktan daha önemli olup olmadığına karar vermelisiniz.

Effortless English Kurucusu A.J. Hoge’un İş Başarısı Derslerinden tercüme edilmiştir.

Başarı Dersleri (Önceki Yazılar):

Finansal Özgürlük

Başarı Nedir?

Paylaşmak Güzeldir :)

2 thoughts on “Bir Problem Çözmek”

  1. Geri bildirim: 101bilge.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.