Bedava Web Sitesi Nasıl Yapılır

Bugünkü dersimizde, sadece birkaç dakikada bedava web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabını bulacaksınız. Daha önce Online Satış Ortaklığı yaparak, yani başkalarının ürünlerini tanıtıp satış yaparak, internetten nasıl para kazanabileceğimizi öğrenmiştik. Şimdi de bulduğumuz ürünlerin tanıtımını yapacağımız bedava web sitesini nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Bedava web sitesi yapmak için Blogger kullanacağız. Daha başka ücretsiz blog servisleri de bulunmaktadır. Ancak çok kolay ve pratik olması ve internetten para kazanmaya elverişli olması bakımından biz Blogger’i tercih edeceğiz. Şimdi aşağıdaki adım adım videolu anlatımı izleyerek Bedava Web sitesi nasıl yapılır görelim.

Başlamak için blogger.com adresine gidiyoruz.  Hali hazırda bir gmail hesabınız varsa, kullanıcı adı ve şifre bölümüne yazarak, SIGN IN (giriş yap) butonuna tıklayabilirsiniz. Eğer bir google hesabınız yoksa, CREATE YOUR OWN BLOG (Kendi blogunuzu oluşturun) butonuna tıklayarak kolayca bir hesap oluşturabilirsiniz. Burada gmail adresiniz olmasına gerek olmadığını, herhangi bir mail adresiyle de google hesabı oluşturabileceğinizi hemen belirtelim.

Blogger hesabınıza giriş yaptıktan sonra site başlığını ve site adresini oluşturarak CONTINUE (DEVAM ET) butonuna tıklıyoruz. Tema kütüphanesinden yandaki kaydırma çubuğundan yararlanarak kullanacağımız temalara göz atıyoruz. Temalara önizleme yaparak sitenizde nasıl görüneceğine bakabilirsiniz. Hangi temayı kullanacağınıza karar verdikten sonra, tema isminin yanındaki düğmeye işaretliyoruz ve Devam ET butonuna tıklıyoruz. Merak etmeyin daha sonra temanızı kolayca değiştirebilirsiniz.

web-sitesi-kurmak

Şimdi blogumuz yeni içerik eklemeye hazır hale geldi. START POSTING (Blog yazmaya başla) butonuna tıklayarak ilk blog yazımızı yazmaya başlayabiliriz. Yazımızın başlığını atarak gövde metnini, metin editörüyle istediğimiz gibi şekillendirebiliyoruz. Yazının içine resim eklemek için araç çubuğundaki resim ekleme sekmesine tıklayabilirsiniz. Bu sekmeye tıkladıktan sonra açılan pencereden, isterseniz kendi bilgisayarınızdaki bir resmi ya da internetteki bir resmi ekleyebilirsiniz.

Yazınızın şekillendirme işlemleri bittikten sonra PUBLISH (Kaydı Yayınla) butonuna tıklayarak, yazımızı web sitemizde yayınlamış oluyoruz. Kaydı Görüntüle bağlantısına tıklayarak ilk yazınızın web sitenizde nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. İşte bu kadar kolay ve hızlı bir şekilde bedava web sitesi kurabilirsiniz.

Not 1: Burada hatırlatmamız gereken en önemli nokta, online pazarlama yapacağımız ürünlerin tanıtımını sitemizde yaparken, okurlarımızı ürünün ana sayfasına yönlendirmek için mutlaka bize özel oluşturduğumuz bağlantıyı (ortaklık linkimizi) kullanmalıyız. Bu özel linkimizi kullanmak yerine ürün sayfasının linkini sitemize koyarsak, satış gerçekleşse bile hiç komisyon kazanamayız.

Not 2: Online pazarlama konusunda yeni başlayanlar için Blogger son derece uygun bir platform olup, ürünlerinizi tanıtmanız için şimdilik yeterlidir. Ancak bu konuda daha ciddi olup online pazarlama kavramını kendiniz için bir iş olarak görüyorsanız profesyonel ve kaliteli web sitelerine sahip olmanın bu konuda ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kaliteli bir web sitesi, sitenize gelen ziyaretçilerinizde bir güven oluşturacaktır. Bu da ziyaretçilerinizin sizin tavsiyelerinizi daha ciddi olarak değerlendirmelerini sağlayarak, kazançlarınızı arttıracaktır. Kendi domain isminizle (örnek: siteadı.com veya siteadı.net gibi) ve kendi hostinginizle site yapmayı düşünüyorsanız bu konuda wordpress kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bugün profesyonel anlamda bir bloga sahip olmak istiyorsanız WordPress bu iş için olmazsa olmaz blog platformudur. Bu konuyla ilgili WordPress kurulumu Videolu Anlatım dersimizi inceleyebilirsiniz. Bu konuda daya ayrıntılı bilgi almak isteyenler Web Sitesi Kurma Rehberini inceleyebilirler.

İnternette web sitesi ya da blog yayınlamak ve yayınladığınız site ya da blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız. Bu konuda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. Bunu internette sürekli araştırma yaparak başarabilirsiniz. Ancak bu deneme yanılma yoluyla çok fazla vakit kaybetmenize sebep olabilir. Kaybedecek vaktim yok diyorsanız, sizlere tüm bu konularda kendinizi geliştirebileceğiniz  çok kapsamlı bir eğitim seti olan Goomass eğitim kitini tavsiye ederim. Özellikle WordPress ve Joomla ile blog oluşturmak ve web sitesi kurma rehberi gibi çok faydalı bölümlerini mutlaka inceleyin.

Goomass Eğitim Kitini incelemek için tıklayın!

Paylaşmak Güzeldir :)

4 thoughts on “Bedava Web Sitesi Nasıl Yapılır”

    1. Evet maalesef blogger yine kapatılmıştı. Ama sonra tekrar açılacağı bildirildi. Şuradaki yazımızda ayrıntıları paylaşmıştık.

      Ücretsiz blog servislerinden en iyisi blogger ama Türkiyede maalesef ne zaman ne olacağını kestirmek çok güç. O yüzden kendi web sitesini yapmak isteyen arkadaşlara self hosted denilen wordpress kurmalarını tavsiye ederim. 5 dakikada nasıl wordpress kurulacağını şuradaki yazımızda videolu anlatımla paylaşmıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.