Başarı Nedir?

Başarı Nedir? Başarılı olmak istiyorsak, önce başarıyı tanımlayabilmeliyiz. Nedir başarı? Ne anlama gelir?

Hâkim olan kültür bize, başarının paraya eşit olduğunu söyler.  Çoğu insan, zenginlerin başarılı olduğunu, fakirlerin ise başarısız olduğunu düşünür. Hâlbuki bu, çok sığ bir başarı düşüncesidir. Bir insan mutsuzsa, öfkeliyse, sağlıksız ve yalnızsa (zengin olsa bile) ona başarılı diyebilir miyiz? Hiç sanmıyorum.

Çoğumuzun başarı düşüncesini biraz genişletmeye ihtiyacı vardır. Ben başarıyı, sağlık açısından, ilişkiler açısından ve özgürlük açısından tanımlıyorum. Fiziksel sağlık olmaksızın hiçbir şeyin önemi yoktur. Sürekli hasta, zayıf ve yorgun olursak hayattan keyif alamayız. Zihin sağlığı da çok önemlidir. Gerçek başarı, mutluluk hatta coşku getirir.

Para, otomatik olarak mutluluk ve coşkunluk getirir mi? Tabi ki hayır. Aslında para çoğu zaman stres getirir. Aniden zengin olan pek çok insan mutsuz olmuştur.  Hatta bunlardan intihar eden bile olmuştur.

İlişkiler, başarının diğer hayati parçasıdır. Çoğu insanoğlu diğer insanlarla iletişim kurma ihtiyacı hisseder. Yalnız kaldığımızda acı çekeriz. Başarılı olmak için, arkadaşlarımız olmalı ve onlarla nasıl iletişim kuracağımızı bilmeliyiz. Nezaket ve merhamet gerçek başarının önemli malzemeleridir.

başarı-nedir

Son olarak, başarılı olmak için özgür olmalıyız. Tabii ki fiziksel özgürlük önemlidir. (Hapishane gibi bir yerde başarılı olmak çok zordur.) Bununla birlikte finansal özgürlük de çok önemlidir.

Pek çok insan finansal özgürlüğü anlamamaktadır. Çok paranız varsa finansal olarak özgür olmalısınız diye düşünürler. Bu doğru değildir. Finansal özgürlük, bir sürü finansal seçeneğiniz olmasıdır. Bu, harika bir nakit akışınız olması anlamına gelir. Mali durumunuzun tamamen kontrolünüz altında olması anlamına gelir.

Mesela, zengin olmadığı halde zengin görünen pek çok insan, aslında finansal olarak özgür değildir. Çünkü gerçekte sahip oldukları paradan daha fazlasını borçlanırlar. Büyük ve pahalı bir evleri vardır. Bu yüzden büyük ev giderleri olur. Büyük ve pahalı arabaları ve ona göre büyük araba giderleri vardır. Çok büyük miktarda kredi kartı borçları vardır. Bir sürü faturaları vardır.

Dışarıdan zengin görünürler. Ama durumları çok tehlikelidir. Gelirleri aniden değiştiğinde, her şeylerini kolayca kaybedebilirler. Bir başka sorun, bu insanların çok fazla finansal seçeneği yoktur. Zaten sahip olduklarından daha fazlasını harcamaktadırlar. Bu yüzden yeni fırsatlara yatırım yapmak için fazla seçenekleri bulunmamaktadır.

Finansal özgürlüğü nakit akışı açısından değerlendirmek daha doğrudur. Nakit akışı, basit olarak gelirlerinizin giderlerinizden fazla olması anlamına gelir. Bir başka deyişle, her ay harcadığınız paradan daha fazlasını kazanmanızdır. Ben buna “pozitif fark” inşa etmek diyorum.

Harcadığınız para ile kazandığınız para arasında ne kadar büyük fark varsa, finansal olarak o kadar özgürsünüz demektir.

Finansal Özgürlüğün iki adımı vardır:

  1. Harcamalarınızı şiddetle azaltın. Bir başka ifadeyle hayatınızın her alanını basitleştirin.
  2. Gelirinizi arttırın. Yani, daha çok para kazanın.

İnsanların çoğu ikinci maddeye odaklanır “daha fazla para kazanmak”. Ancak, aslında birinci madde çok daha önemlidir ve odaklanmanız gereken madde budur.

Effortless English’e başladığım zaman, çok az para kazanıyordum. Bu işe sadece 200 dolarla başladım. Pek çok insan başarısız olacağımı düşünüyordu. Oysa gizli bir avantajım vardı. Yaptığım işten çok az para kazanıyor olsam bile, harcadığım para daha azdı. Büyük bir “pozitif farkım” vardı. Finansal olarak esnekliğim vardı. İşimden para gelmeksizin aylarca hayatımı idare edebiliyordum. Ayrıca paramın bir kısmını biriktirip işime yatırım yapabiliyordum.

San Francisco’da en ucuz kirası olan bölgesinde, küçük bir dairede yaşıyordum. Aslında, çok daha pahalısını karşılayacak gücüm olmasına rağmen, uzun süre aynı dairede yaşadım. Peki neden? Çünkü finansal özgürlüğümü maksimize etmek istiyordum. Oraya harcayacağım parayı alıp Effortless English işime tekrar yatırım olarak aktarabilirim.

İşte sizin de yapmanız gereken budur. İlk adımınız, kazandığınız paradan daha azını harcayana kadar hayatınızı basitleştirmek. Sonra, hayatınızı daha da basitleştirerek kazandığınız paradan çok daha azını harcayın. Bunu yerine getirmeden yeni bir iş kurmayı ya da yatırım yapmayı düşünmeyin.

Effortless English Kurucusu A.J. Hoge’un İş Başarısı Derslerinden tercüme edilmiştir.

Paylaşmak Güzeldir :)

One thought on “Başarı Nedir?”

  1. Geri bildirim: oyyla.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.