Blog Nedir Ne İşe Yarar?

Online Pazarlama Dersleri > İnternet > Blog Nedir Ne İşe Yarar?
Aralık 15, 2011 by
Filed under: İnternet 

Eskiden insanlar birbirlerine mektup yazardı. Şimdilerde e-mail atıyorlar. Ve eskiden insanlar günlük tutardı. Ben de bir zamanlar günlük yazıyordum. Belki aranızda halen günlük tutanlar vardır. Ancak günümüzde internetin hayatımıza girmesi ve hızla yayılmasıyla birlikte günlüklerin yerini de bloglar almış durumdadır.

Blog Nedir?

Blog, eskiden ajanda tarzı defterlerimize yazdığımız günlüklerin internet ortamında tutulması fikriyle ortaya çıkmış küçük websiteleridir diyebiliriz. Bizler günlüklerimizi internet ortamında tutabileceğimiz gibi, onları arkadaşlarımızla ve herkesle de paylaşabiliyoruz.

blog-acma

İnternet üzerinden yüz binlerce insana ulaşabilmenin kolaylığı ve blog fikri birleşince, sadece günlük tutmak değil, ilgi alanlarımızla ilgili paylaşımlar yapmaktan, yemek tarifleri yayınlamaya, teknoloji, hayat, çocuk bakımı, yemek, din ya da aklınıza gelmeyecek yüzlerce konuda blog açmak mümkün.

Blogların diğer bir avantajı da insanların yorumlarıyla blogunuza katkı yapabilmeleridir. Böylece yazdığınız konularla ilgili daha ayrıntılı bilgi ve fikirlere ulaşmak mümkün oluyor. Bloglara yapılan yorumlar sayesinde hem blogunuz içerik olarak zenginleşmiş oluyor ve hem de siz insanların tepkilerini ölçmüş oluyorsunuz.

Nasıl Blog Açılır?

Blog açma fikri ilk yaygınlaşmaya başladığı sıralarda Türkçe blog servisleri henüz yoktu ve kaliteli blog hizmetlerinin hepsi İngilizceydi. Ancak şimdilerde birçok Türkçe altyapısı bulunan blog servisleri bulunuyor. Bu blog servislerine ücretsi üye olarak hiç ingilizce bilmeden de kolayca ve çabucak blog açabilirsiniz.

Blog açmak için Google’ın ücretsiz hizmeti olan Blogger’i (http://www.blogger.com/) kullanmanızı tavsiye edebilirim. Blogger ile kendinize ait bir blog açmak saniyelik iş ve çok kolay. Daha önce sizlere ücretsiz olarak nasıl blog açabileceğinizi detaylarıyla açıklamıştık.

Blog işine yeni başlayanlara blogger ile başlamalarını tavsiye ediyorum. Ücretsiz olarak oluşturduğunuz blogunuzda kendinizi geliştirdikten sonra yani bu işlere aşina olmaya başlayıp kendinizi daha profesyonel hissettiğinizde küçük bir hosting paketi (blogunuzu barındıracağınız yer) ve bir domain (alan adı) alarak yine ücretsiz bir blog alt yapısı olan wordpress’e geçmenizi tavsiye ediyorum. (Kolay wordpress kurulumu videolu anlatımı izlemek için burayı tıklayın) Bizim internetdersleri.net sitemiz de wordpress tabanlı bir blogtur.

Blog açmak ve blog tutmakla ilgili internette biraz araştırma yaparak ihtiyacınız olan hertürlü bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Bizim sitemizde de sizlerle bu konuda çeşitli paylaşımlar yapmaya gayret ediyoruz. Son olarak blog işini biraz ciddiye alarak blog yazarak para kazanabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda blog yazarak internetten para kazanmakla ilgili önemli bilgiler paylaşacağım.

Kaynak: Hürriyet (şimdi blog zamanı)

Bir önceki yazımız olan İnternetten Ek Gelir İmkanları başlıklı makalemizde ek gelir, ek gelir imkanları ve internetten ek gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments

7 Yorum on Blog Nedir Ne İşe Yarar?

 1. Suat on Cts, 14th Şub 2015 1:01 pm
 2. Buypasa sitesinde istediğiniz ürünü bulabilir ve bu sitede istediğiniz ürünlerin çeşitlerinden istediğinizi seçebilir ve güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

 3. Şaynik on Cum, 22nd Oca 2016 6:12 pm
 4. Blog açtığım konu ile ilgili konularda kitap yazmış yada yazıları olan bir yazardan alıntı yapmak istersem konumu desteklemek için bu telif hakkına tabi midir bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz.

  bir de blog bir konu için mi açılabilir yoksa bu konu ile ilgili paylaşım mı yapılabilir yoksa her türlü konuda paylaşım yapabilir miyiz

 5. yonetici on Cts, 6th Şub 2016 1:55 pm
 6. Kaynak belirterek kitaplardan küçük bölümler alıntılamanız telif hakkına girmez. Ama küçük bir bölüm olmalı. Bu işi abartmadan yapmanız ve mutlaka kaynak göstermeniz gerekir. Aslında bunu direk olarak kitap yazarı veya yayın evinden izinle yapsanız çok daha iyi olur.

 7. Şaynik on Cum, 22nd Oca 2016 10:12 pm
 8. Merhaba ben bir soru sordum ama adım mail adresim silinmiyor yardımcı olur musunuz

 9. yonetici on Cts, 6th Şub 2016 1:55 pm
 10. Yorumlarda mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Endişe etmeyin.

 11. selma on Cts, 23rd Oca 2016 10:08 pm
 12. Blog yazarak para kazanmanın yollarını anlatacağım demişsiniz ama yazınızı göremedim

 13. yonetici on Cts, 6th Şub 2016 1:53 pm
 14. Merhaba Selma, blog yazarak para kazanmanın yollarını anlatan bir yazı yayınlamayı düşünüyordum. Ama açıkçası son zamanlarda bu siteye çok fazla zamanımı ayıramıyorum. Genel prensip olarak şunları söyleyebilirim. Bu işin temelinde özgün yazılar yazabilmek yatıyor. Yazdığıınız yazıları blogunuzda veya sitenizde yayınlıyorsunuz. Zamanla Google sizi arama sonuçlarında üst sıralarda göstermeye başladıkça ücretsiz ve organik trafik çekmeye başlıyorsunuz. Blogunuza koyduğunuz reklamlarla da para kazanabiliyorsunzu. Bu iş için kendi wordpress sitenizi kurabileceğniz giib Blogger gibi ücretsiz platformlardan kendinize bir blog açabilirsiniz.

  Bu konularda ayrıntılı olarak kendinizi geliştirmek isterseniz size Goomass setini önerebilirim. İçerisindeki bir çok faydalı eğitim modülünden birisi de yazarak para kazanmak modülüdür. Bu seti incelemek için tıklayın.

Bu dersle ilgili ne düşünüyorsunuz? Sormak istediğiniz bir şey var mı?...